banner39

Hisarcıklıoğlu: Ekonomik sistem yeniden inşa edilmeli

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gelişmiş ülkelerin, diğer ülkelere kredi vermesinin krizden çıkış yolu olduğunu söyledi.

Arşiv 01.04.2009, 14:42 01.04.2009, 14:42
Hisarcıklıoğlu: Ekonomik sistem yeniden inşa edilmeli


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, büyüme rakamlarının sürpriz olmadığını, 2009'un ilk çeyreğinde de benzer boyutta küçülme yaşanacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından bu yıl 33.'sü düzenlenen İktisatçılar Haftasının açılışında, dünyanın her tarafında krizin etkilerinin derinleştiğini, 2. Dünya Savaşı sonrası oluşturulan düzenin, bugünkü dünyanın ihtiyaçlarına cevap veremediğini söyledi.

Ekonomik sistemin yeniden inşasının küresel krizle birlikte öncelikli hale geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, finans ve reel sektör arasındaki bağların ağır hasar aldığını, kredi mekanizmasının durmasının ekonomi çarklarını da durdurma noktasına getirdiğini anlattı.

Bütün ülkelerde ekonomiye duyulan güvenin büyük ölçüde sarsıldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Dünya ilk defa böyle ağır bir krizle karşı karşıya bulunmaktadır. Krizin ne kadar uzun süreceği ise henüz belirsizdir" dedi.

Geçtiğimiz haftalarda eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı ile görüşmelerinden örnekler anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Ben onları dinledikten sonra sonra bu krizi, herhalde dünya şu anda haritası çıkarılmamış topraklardan geçiyor diye tanımlıyorum. Yani buradan Ankara'ya gitmek istiyoruz, harita yok, yol yok, Ankara'yı bulmaya çalışıyoruz. Farklı bir dönemdeyiz.

Bugünkü krizin temel farkı herhangi bir sonun, sınırın olduğunun en azından şu an için bilinmemesidir. Eskiden dış ticaret, dış kredi veya iç kredi en azından biri çalışıyor olurdu. Bu kanallardan birinin açık olması sayesinde krizden çıkış mümkün olurdu. Tünelin sonunda da ışık görünüyordu. Bugün ise bu kanalların hepsi kapalı görünüyor. O yüzden G20 toplantısının önemi çok daha artmıştır. Küresel kriz ancak küresel önlemler gerektirir."

Her ülkenin kendine göre tedbir almaya çalıştığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, ülkelerin deneme yanılma sürecinde olduğunu, bu tedbirlerin ne kadar başarılı olacağının ise belirsiz olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, asıl tehlikenin ise tek tek alınan önlemlerin, küresel çapta başka dengesizlere yol açma ihtimali olduğunun altını çizdi. Bu tehlikelerin başında korumacılığın geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, gelişmiş ülkelerin liderlerinin korumacılık söylemlerine sığındığını, küresel ekonominin yeniden canlanması için kaynak probleminin acilen çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda devletten devlete kredi mekanizmalarının işletilmesinin önümüzdeki dönemlerde önem kazanacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, gelişmiş ülkelerde toplanan kaynakların bir kısmının tekrar devletten devlete kredi yoluyla gelişmekte olan ülkelere aktarılmasının krizden çıkışı hızlandıracağını söyledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?