banner39

Hisarcıklıoğlu'dan Lider Ülke formülü

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; "Lider ülke formülü; Güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasidir" dedi.

Arşiv 27.05.2010, 00:56 27.05.2010, 00:56
Hisarcıklıoğlu'dan Lider Ülke formülü


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

ASKON’un tecrübe aktarım konferansında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, uzun vadede Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almasının, lider ülke olabilmesinin “Güçlü ekonomi, kaliteli demokrasi” formülüyle gerçekleşebileceğini belirterek, “Bunu başarabiliriz. Çünkü, şu anda ekonomi güneşi doğudan doğuyor. Dünya üretiminin yüzde 51’i artık doğudadır, bizim etki alanımızdadır. Talih hazır olanlara güler” dedi. İşsizlik parametrelerinde en çok işsizliğin lise ve meslek lisesi mezunları arasında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz meslek liselerimizi anlaşılmaz ve bağnaz bir biçimde İmam Hatip Lisesi tartışmalarına kurban ettik. Bugün dünyada meslek liselerine gidenlerin oranı yüzde 70 iken, bizde ise bu oran yüzde 30’dur. Önümüzdeki dönemde insanlarımızı işsizlikten kurtarmak istiyorsak, öğrencilerimizi meslek liselerine yöneltmemiz, kalifiye bir nesil yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

DÜNYAYI 51 ŞİRKET YÖNETİYOR

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin bugünkü durumunu doğru okumak için öncelikle tarihsel bir perspektifte dünya ekonomisinin gelişimini tablolarla anlattı. 1990’lı yıllarda tüm dünya ekonomisinin 3 trilyon dolar olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu rakamın 2008 yılında 16 trilyon dolara ulaştığını, 2009 ise 12 trilyona gerilediğini kaydetti.

Dünyanın ekonomik olarak en büyük yüz kurumunun 51’inin şirket olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, 49’unun ise devlet olduğunu kaydederek, “Dünyadaki ve bizdeki gelişmeleri doğru okumamız gerekiyor, dedi. Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya ekonomi ligini ekonomistler şu şekilde tarif ediyorlar: Süper lig, 1. lig( Üst grup, diğer gelişmiş ülkeler), 1. lig (Yükselen ekonomiler-Süper lig adayları), 2. lig ve 3. lig.” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin bu ligler içinde rakiplerinin Çin, Brezilya, Rusya, Kore, Hindistan, Arjantin ve Malezya “

TÜRKİYE ÖZAL’A ÇOK ŞEY BORÇLU

Hisarcıklıoğlu, Türkiye ilk reform hareketini, ilk zihniyet değişikliğini Özal döneminde yaşamıştır, diyerek Özal o dönemde, “Biz borç alan ülke olmak istemiyoruz, bizimle ticaret yapın” diyerek yeni bir perspektifi ortaya koyduğunu hatırlattı. Türkiye’de ikinci reform hareketinin 2001 yılında olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “ O dönemde yaşadığımız ekonomik krizden hayır doğdu.

İlk defa Türkiye, yüzde 6,8’lik bir büyüme rakamını yakaladı. Doğru bir ekonomi politikasıyla, özel sektörün de gayretleriyle bu büyüme rakamları yakalandı. 2005 yılına kadar büyüdük. 2007 yılından sonra tüm dünya ekonomileri büyürken bizim büyümemiz ise aşağıya doğru gitmeye başladı. Bunun nedeni ise, “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır” ayeti kerimesine uygun davranmamamız.”dedi.

İNSANLARI BAŞI AÇIK –KAPALI DİYE AYIRDIK

 İnsanları başı açık kapalı, şucu bucu diye ayırdık, siyasi çekişmelere daldık, parti kapatmalar, Cumhurbaşkanlığı tartışmaları  bu dönemde ekonominin ibresini tersine çevirdiğini söyleyen Hisarcıkloğlu, böylece işin bereketinin kaçtığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle devam etti:

“ Dünya ekonomisinde kriz yokken, Türkiye ekonomisinde daralma başlamıştı. Türkiye’de fert başına milli gelir, 8 bin 600 dolardır, bu rakam ABD’de 40 bin, AB ortalaması ise 30 bin dolardır. Yani, bu ülkelerde büyüme yaşanırken, Türkiye’nin onlarla arasındaki seviyeyi koruyabilmesi için koşması gerekiyor.

“Dünya ekonomisinde para ticaretinin değil mal ticaretinin hakim olması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Para ticareti sadece belli zümreleri zenginleştiriyor. Refahın tavandan tabana yayılması için mal ticaretinin yapılması gerekir, yani reel sektörün güçlendirilmesi gerekir. Türkiye’nin büyümesinin itici gücü de özel tüketimi artırmaktan geçmektedir. İşsizliği azaltmak, ticareti genişletmek için iç piyasayı canlandıracak tedbirleri almak gerekiyor” diye konuştu.

DIŞ TİCARET AÇIĞI HIZLI BÜYÜYOR

Dış ticaret açığının hızla büyüdüğünü, bunu besleyen en önemli faktörün Türkiye sanayisinin ara malını ithal etmeye başladığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ekonomisindeki önümüzdeki dönemin en önemli tehlikesi budur. Türkiye yatırım teşviklerini yaparken, işsizlerine iş bulmak istiyorsa, sanayisindeki yerli ara malını kullanarak, sanayisini çalıştıracak formülleri bulmalıdır. Türkiye ekonomisindeki yaşanan küçülme istihdam problemini derinleştirmektedir. Birileri mutsuzken bizim mutlu olmamız mümkün değildir. Çünkü biz, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” peygamberi kültüründen gelmekteyiz. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Türkiye’de şu anda neredeyse 6.5 milyon işsiz bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “En çok işsizlik lise ve meslek liseleri arasındadır. En az işsizlik ise ilkokul mezunları arasındadır. Biz maalesef meslek liselerimizi bağnaz bir şekilde İmam Hatip Lisesi tartışmalarına kurban ettik. Dünyada meslek liselerine gidenlerin oraenı yüzde 70 iken, Türkiye’de ise bu oran yüzde 30’dur. Önümüzdeki dönemde insanlarımızı işsizlikten kurtarmak için, meslek liselerine yöneltmemiz gerekiyor”

2010’un ikinci yarısından itibaren ekonomi göstergelerinde olumlu değişmeler yaşandığını  belirten Hisarcıklıoğlu, ekonominin daha da düzelmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: Ticaret Kanunu değişmeli, Borçlar kanunu değişmeli, Hukum Muhakemeleri kanunu değiştirilmeli, Vergi İdaresi ve Vergi sistemi yapılandırılmalı, Perakende Sektörü Kanunu çıkarılmalı, Vergi ve Prim borçları yeniden yapılandırılmalı, Gecikme faizi oranları indirilmeli, Kamu alımlarında yerli üretime getirilen yüzde 15 fiyat avantajı uygulanmalı, Enerji üzerindeki kamusal yüklerin (ÖTV, TRT Payı) azaltılmalı, Hafta sonlarında ve tatillerde gece yarısı tarifesi uygulanmalı, Mesleki eğitim güçlendirilmeli.

Haksızlık üzerine kurulan her düzenin yıkılmaya mahkum olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye kendi değerlerine, özüne geri dönmelidir. Türkiye, hem dünyanın en büyük otobüs ihracatçısıdır, bir yandan da otobüs ithal etmektedir. Bu çelişkinin bir şekilde izah edilmesi gerekiyor. Uzufn vadede Türkiye dünyanın ilk 10 ülkesi içinde olmak istiyorsa, bunun sihirli formülü, güçlü ekonomi, kaliteli demokrasidir. Bugün ekonomi güneşi doğudan doğuyor. Dünya üretiminin yüzde 51’i Türkiye’nin yanıbaşındadır, doğudadır.” dedi.

72 milyonun üzerinde mutabakata varacağı bir Anayasa metninin hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Siyasi partiler ve seçim yasası  yenilenmeli. Hukuk yargı mevzuat reformu yapılmalı, kamu yönetimi reformu yapılmalı, Kamu hizmetlerinin kalitesi artırılmalı, kamu yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlanmalı, Kamu personeli reformu sağlanmalı” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin doğal kaynaklar açısından aşırı zengin olmadığını fakat, Allah’ın bize müthiş bir girişimcilik ruhu verdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki dönemde siyaset, bürokrasi ayağımızdaki prangaları çözsün. Bize rekabet için eşit şartları versinler, biz 2023’de Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokarız” dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?