banner39

banner35

Hitler'e suikasti düzenleyene heykel

Hitler'e suikast yapan Georg Elser anısına heykel dikildi. Almanya'nın Königsbrunn şehrinde Hitler'e bombalı suikast denemesi yapan ve başarılı olamayan Georg Elser anısına bir heykel dikildi. Elser 1939'da Hitler'e suikast girişiminden sonra yakalanarak

Arşiv 12.04.2010, 13:18 12.04.2010, 13:18
Hitler'e suikasti düzenleyene heykel

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya 
 
Almanya’nın Königsbrunn şehrinde Hitler’e bombalı suikast denemesi yapan ve başarılı olamayan Georg Elser anısına bir heykel dikildi. Elser 1939’da Hitler’e suikast girişiminden sonra yakalanarak Dachau Toplama Kampın’da savaş sona ermeden önce kurşunlanarak idam edildi.
 
Baden-Württemberg Eyaletine bağlı Königsbronn şehrinde anısına heykel dikilen Georg Elser, 8 Kasım 1939’da Münih’te bir meyhanede Hitler’e yönelik bombalı bir suikast düzenledi. Hitler suikastı hiçbir yara almadan atlattı. Königsbronn’lu Elser tutuklanarak Dachau Toplama kampına götürüldü. Hitler’in emriyle savaş bitmeden önce kurşuna dizilerek öldürüldü.
 
Elser suikast için Königsbronn istasyonundan trene binerek Münih’e gittiği için, onun anısına yapılan heykel de istasyonda bir yere dikildi. İki metre yirmi santim yükseklikteki çelikten heykel sırtında paltosu, başında şapkası ve elinde iki tabanlı çantası olan bir adamı sembolize ediyor. Heykeli yapan Friedrich Frankowitsch Elser’in yüz hatlarını belli etmeden silüet olarak yaptı.
 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?