Hitler'i suikastten koruyan Stalin'miş

Stalin, Alman diktatör Hitler'e yönelik iki ayrı suikast girişimini engellemiş,

Hitler'i suikastten koruyan Stalin'miş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sovyetler Birliği lideri Yosif Stalin, Alman Nazi diktatörü Adolf Hitler'in öldürülmesini önledi.

Bu önemli iddia, Rus Generali Anatoliy Kulikov tarafından Moskova'da bugün düzenlenen tarih konferansında dile getirildi.

1995-98'de Rusya İçişleri Bakanı olan General Anatoliy Kulikov, Sovyetler Birliği diktatörü Stalin'in, İkinci Dünya Savaşı sırasında yerine geçecek kişinin Batılı Müttefik Devletler'le barış anlaşması yapmasından çekindiği için Adolf Hitler'e yönelik iki suikast girişimini engellediğini belirtti.

Kulikov, Moskova'da düzenlenen tarih konferansında yaptığı konuşmada, 1943 ve 1944 yılında Hitler yönetiminin güvenini kazanmış kişiler tarafından planlanan iki suikast girişiminin Stalin'in talimatıyla iptal edildiğini belirterek, "Hitler'i sığınağında öldürmek için plan yapılmıştı ancak Stalin Hitler'in yerine geçecek kişinin İngiltere ve ABD ile ayrı bir barış anlaşması yapacağı kaygısıyla aniden 1943 yılında bu planın iptal edilmesi talimatını verdi" dedi.

Sovyetler Birliği'nin Nazi yönetiminin güvenini kazanan bir kişi aracılığıyla 1944 yılında Hitler'in öldürülmesi için yeni bir plan geliştirdiğini kaydeden Kulikov, "Son derece ayrıntılı bir suikast planı hazırlanmıştı. Ancak Stalin tekrar iptal etti" dedi.

Rusya Federasyonu'nun ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin döneminde 1995-1998 yılları arasında İçişleri Bakanı olarak görev yapan Kulikov, iki suikastla ilgili ayrıntılı bilgiye İkinci Dünya Savaşı hakkında yazacağı kitapta yer vereceğini de sözlerine ekledi.

Sovyetler Birliği, II. Dünya Savaşı'nı kazanırken, işgalci Naziler'e karşı amansız direnişinde 27 milyon ölü verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39