banner39

Hizbullah: BM ile aramızı açıyorlar

Hasan Nasrallah, Diyalogun kısır döngü olduğunu belireterek 'Lübnan'daki BM gücüyle aramızı açmaya çalışanlar var' dedi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hizbullah: BM ile aramızı açıyorlar

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, "Diyalog masasının zamanı geçti. Eğer diyalog masası etrafında toplanırsak 14 Şubat'ta işittiklerimizi tekrar işiteceğiz" dedi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, örgütün eski genel sekreteri Abbas Musevi'nin İsrail tarafından öldürülüşünün yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, Lübnan'da bazı siyasilerin aylardan beri Hizbullah tarafından Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne (UNIFIL) karşı eylem düzenleneceği kehanetinde bulunduklarını söyleyerek, "Bizim UNIFIL ile bir problemimiz yok. UNIFIL'e asker gönderen ülkeler Lübnan'da konuşlanmadan önce bizimle irtibata geçerek onayımızı aldı ve bizden güvence istedi.

Biz sözümüzde duruyoruz. Dün İsrail'in Yediot Ahranod gazetesinde yayınlanan bir haberde Güney Lübnan'daki Fransız birliğinin Lübnan semalarında casus uçaklar uçurduğu yazdı.

Bizi kışkırtmak istiyorlar, biz ise tutumumuzu açıkça ortaya koyduk. Bu haberin İsrail gazetesinde yayınlanmasının ardından Fransa ile yaptığımız görüşmelerde haberin asılsız olduğu yönünde teyit aldık" şeklinde konuştu.  


Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin ölüm yıldönümü olan 14 Şubat'ta düzenlenen mitingde söz alan siyasilerin kullandıkları üslubun bir devlet adamına yakışmadığını söyleyen Nasrallah, "İşittiğimiz laflar gerçekten üzücü ve korkutucu. Bu liderler mi diyalog yapacak ve kurumlar devletini kuracak? Yaşam kültürü, modernlik, çağdaşlık bu mudur?" diye serzenişte bulundu.

Nasrallah, Lübnan'da yaşanan siyasi gerilimin çözümü yönünde olumlu adımlar atıldığı zamanlarda ABD Büyükelçisi'nin ortaya çıkarak ortalığı tekrar alevlendirdiğini söyledi. "Diyalog masasının zamanı geçti. Eğer diyalog masası etrafında toplanırsak 14 Şubat'ta işittiklerimizi tekrar işiteceğiz; ancak buna karşılık biz ikili görüşmeyi kabul ediyoruz" diyen

Nasrallah, "Muhalefet partilerinden herhangi bir liderle yapılan görüşmenin altına imzamızı atarız" ifadelerini kullandı.

"Biz Hizbullah olarak kendimize güvendiğimiz gibi müttefiklerimize de güveniriz" diyen Nasrallah, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim doğrudan görüşmemiz şart değil. Çünkü bazıları, 'Lübnan muhalefeti demek Hizbullah demek.

Hizbullah kabul ederse diğer muhalefet partileri de kabul eder' diyor. Bu formülü onlara vermek istemiyorum. Ben size hiçbir zaman boş emel vermiyorum. Daha önce de söz verdiğim gibi Lübnan muhalefeti başarıya kavuşacaktır"

Fuad Sinyora hükümetinin halk eylemlerinin başladığı 1 Aralık tarihinden itibaren dış destek sayesinde ayakta kaldığını savunan Nasrallah, "Dış güçle bir süre ayakta kalabilirler her zaman değil" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Lübnan emniyet güçleri tarafından el konulan Hizbullah'a silah taşıyan kamyon konusuna da değinen Nasrallah, şöyle konuştu: "Biz yalan söylemiyoruz. Bizim silahımız var hem de istemediğiniz kadar var; bunu herkes biliyor. Biz tahta kılıçlarla savaşmadık. Silah sahibi olmak, direniş gücü olarak Hizbullah'ın en doğal hakkıdır.

Bu yüzden ben, zamanında İsrail'den silah alanlardan direnişin silahı için izin istemem; İsraillilere karşı tek kurşun atmamış bir kimseden izin almam.

Geçtiğimiz gün 13 Şubat'ta Beyrut'un kuzeyinde meydana gelen patlamayla bizim silahlarımız arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyorlar; ancak bizim sahip olduğumuz silahlar Lübnan içine değil İsrail'e yöneliktir"

Hizbullah'ın en büyük gücünün gizliliği benimsemesinden kaynaklandığını söyleyen Nasrallah, İsrail'in Hizbullah'ın cephaneliklerinin eğitim üstlerinin nerede olduğuna dair bir fikre sahip olmadığını söyledi.

"Direniş bizim için hayatidir; ayakta kalma ve şeref meselesidir" diyen Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Lübnan'a karşı düzenlenen savaşın ilk kez bir Arap ülkesine Arapların gizliden gizliye işbirliğiyle düzenlenen bir savaş olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?