Hizbullah, esir değişimine devam etmek istiyor

Nasrallah, BM Genel Sekreteri'ne yazdığı mektupta özellikle İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinli genç, kadın ve yaşlıların serbest bırakılmasını istedi.

Hizbullah, esir değişimine devam etmek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'tan gelen mektubun detaylarını açıkladı. Nasrallah, İsrail ile daha fazla esir değişimi yapmak istediklerini belirtiyor ve yapılacak esir değişimleri için şartlarını açıklıyor.

Mektup, 7 Temmuz'da, Hizbullah, İsrail askerleri Eldad Regev ve Ehud Goldwasser'in cesetlerini geri iade etmeden önce Ban Ki-mun'a gönderildi.

İsrail'in, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a "jest" olarak Filistinli tutukluları serbest bırakması bekleniyor. Nasrallah, daha önce, Ban'a mektup yazdığını ve bir sonraki esir değişiminin gerçekleşmesi için iyi ilişkilerini kullanmasını talep ettiğini açıklamıştı.

BM Güvenlik Konseyi'nin şimdiki başkanı Vietnam Büyükelçisi Le Lunong Minh'e yazdığı mektupta, Ban, Nasrallah'ın Filistinli ve Arap mağdurların insani durumlarının düzeltilmesi için olumlu davranış gösterdiğini bildirdi.

Nasrallah'ın mektubundan kesitler sunan Ban, Nasrallah'ın "2006 savaşından çok sayıda masum insan zarar gördü. En azından gözaltında tutulan genç, kadın ve yaşlıların serbest bırakılması gerekiyor." dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2008, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER