banner15

Hizbullah İsrail ordusunu dinlemiş

Hizbullah'ın, son savaş esnasında İsrailli komutanların cep telefonlarını dinlediği iddia edildi.

Hizbullah İsrail ordusunu dinlemiş

Hizbullah’ın istihbarat servisinin, son savaş esnasında ordu yöneticileri de dahil olmak üzere çok sayıda İsrailli’nin cep telefonlarını dinlediği iddia edildi. Haaretz Gazetesi’nde yayınlanan bir habere göre, Hizbullah’ın istihbarat servisi, son savaş sırasında, kimi ordu yöneticileri de dahil olmak üzere pek çok İsrailli’nin telefonlarını dinledi. Üstelik, bunun için çok da karmaşık olmayan bir teknoloji kullandı.

Son savaşta İsrail ordusunun başarısızlığı, Hizbullah’ın antitank silahlar kullanmasına ve ülke içinde tünel ve siperlerden oluşan geniş bir savunma ağı hazırlamış olmasına bağlanıyordu. Ancak, İsrail ordusunun yöneticilerinin cep telefonlarının da dinlenmiş olması, başarısızlığa yeni bir boyut kazandırdı. Hizbullah, oldukça kalabalık bir liste oluşturan İsrailli yöneticileri uydu aracılığıyla dinledi. Üstelik, İsrail ordusunun yalnızca Lübnan içinde değil, İsrail ve Filistin’deki hareketleri de Hizbullah tarafından yakinen takip edildi.

Haber, Ariel Sharon’un başbakanlığı döneminde, Askeri İstihbarat Servisi’nin başkanı General Aharon Ze’evi-Farkash’ın hükümeti, gereken önlemler alınmadığı taktirde Hizbullah’ın istihbarat servislerinin kendilerinden beklenmeyen bir başarı gösterebilecekleri yönündeki uyarısının ortaya çıkmasıyla duyuldu. Uyarı, İsrailli üst düzey askerlerin savaş sonuçlarını değerlendirdikleri toplantılarda bir kez daha gündeme geldi. Farkash’ın uyarısı dikkate alınmamış, bir başka deyişle Hizbullah hafife alınmıştı. Ne var ki savaşın sonuçları, Hizbullah’ın beklenenden çok daha iyi örgütlendiğini ortaya koymuş oldu.

Hizbullah, cep telefonlarını dinleyerek, İsrail ordusunun tüm hareketlerini önceden öğrendi ve buna göre bir strateji geliştirdi. İsrail yönetimi, Hizbullah’ın gizli servisinin İranlı ve Suriyeli ajanlarca eğitildiğini, bu eğitimin de yerlebir edilen Maroun al-Ras gibi küçük kasabalarda yapıldığını öne sürüyor. Telefonların dinlenmesi için kullanılan araçlar ve teknolojinin Batı kaynaklı olması ise durumu çok daha derin bir krize dönüştürüyor. İsrail içinde Hizbullah için çalışan ajanlar olduğu bilgisi ise olayın bir başka boyutunu oluşturuyor.

Hizbullah’ın ayrıca İsrail gazetelerinde ve kamuoyunda dolaşan haberleri derleyip değerlendirdiği özel bir merkezinin de bulunduğu biliniyor. Merkezin bir başka sorumluluğu da, bu haberler ve kamuoyu tepkisini gözönünde bulundurarak strateji ve taktik önerileri geliştirmek. Bu da, Hizbullah’ın dışarıdan göründüğü kadar “amatör” bir yapı olmadığını ortaya koyan bir diğer gerçek. Hizbullah’ın kurduğu istihbarat servisinin, İsrail’in ünlü Mossad’ını telefon dinleme konusunda alt etmesi ise İsrail yönetimini ciddi anlamda eleştiri yağmuruna tutacak gibi görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48