banner39

Hizbullah İsrail’de Casus Uçak Uçurdu

Lübnan’daki Hizbullah örgütü, İsrail’in kuzeyinde casus uçağı uçurduğunu bildirdi. İsrail ordusu da Hizbullah’ın açıklamasını doğruladı. İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz da, insansız casus uçağını düşüremediklerine üzüldüğünü söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hizbullah İsrail’de Casus Uçak Uçurdu

Hizbullah hareketi, 6 ay içinde ikinci kez Mirsad-1 adı verilen kendi geliştirdiği pilotsuz uçağı İsrail hava sahası içinde uçurdu. Hizbullah'tan yapılan açıklamada, İsrail'in Lübnan hava sahasını sürekli ihlal etmesine karşılık olarak el-Mirsad-1 pilotsuz uçağın işgal edilmiş Filistin topraklarındaki bazı Yahudi yerleşim birileri üzerinde uçtuğu kaydedildi.

Bir Hizbullah yetkilisi, “İslami direnişe ait gözlem uçağı Mirsad-1’in, bazı İsrail yerleşim birimleri üzerinde uçarak üssüne geri döndüğünü” söyledi. Hizbullah’ın bu açıklamasını, İsrail güvenlik kaynakları da doğruladı. İsrail askeri sözcüsü, Hizbullah gerillarına ait bir insansız hava aracının İsrail-Lübnan sınırında görüldüğünü söyledi. İsrail güvenlik kaynakları uçağın İsrail hava sahasında birkaç dakika uçtuktan sonra Lübnan’a döndüğünü bildirdi. Bu uçağı ilk defa geçtiğimiz yıl Kasım ayında kullanan Hizbullah, Mirsad-1'i  İsrail uçaklarına yakalanmadan Nahariye beldesine kadar göndermişti. Bu gelişme İsrail'de şok etkisi meydana getirirken bu uçağın İran tarafından geliştirildiği iddia edilmişti. Ancak Nasrullah bu uçağın kendi imalatları olduğu konusunda ısrarcı.

Mofaz: Uçak Düşürülmediği İçin Pişmanım

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, ülkenin kuzeyinde bir gün önce uçan insansız Hizbullah casus uçağının düşürülmemiş olmasından dolayı pişman olduğunu söyledi. İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Erez geçiş noktasında gazetecilere konuşan Mofaz, "Uçağın vurularak düşürülmesini isterdim. Hava Kuvvetleri olayla ilgili araştırma başlattı" dedi. Casus uçağı, 5 ayda ikinci kez olmak üzere Lübnan Hizbullah hareketi tarafından dün İsrail üzerinden uçurulmuş, olay üzerine İsrail jetleri de Lübnan'ın güneyinde alçak irtifada uçmuşlardı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Lübnan'daki yeni temsilcisi Geir Pederson, olaydan sonra iki tarafa da sükunet çağrısında bulunmuştu.

        

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?