Hizbullah Lübnan'da eylem yapacak

Lübnan'da, Hizbullah önderliğindeki muhalefeti destekleyenlerin, yarın sokaklara ineceği ve ana yolları trafiğe kapatıp, eylem yapacakları bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hizbullah Lübnan'da eylem yapacak
Lübnan, yarın yapılacak genel greve hazırlanıyor. Hizbullah önderliğindeki muhalefetin, hükümeti düşürmek için yaptığı eylemlerin üçüncü aşaması olarak nitelenen genel grev ve ana yolların eylemciler tarafından kapatılması tehditleri nedeniyle ülkede geniş güvenlik önlemleri alınmaya başlandı.

Lübnan'da Hizbullah'ın başını çektiği ve aralarında Hristiyan Parti temsilcilerinin de bulunduğu muhalefetin geçen günlerde yaptığı genel grev çağrısı, ülkede gerginliği yine üst düzeye taşıdı.

Muhalefetin yaptığı açıklamalarda, ülke çapında bütün iş yerlerinin yarın kapalı olması istenirken, hükümet yetkilileri ise genel grev yapılmaması ve normal çalışma gününün sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Lübnan'da yayımlanan gazete ve televizyonlarda yer alan haberlere göre, Hizbullah önderliğindeki muhalefeti destekleyenler, yarın sokaklara inecek ve ana yolları trafiğe kapatıp, eylem yapacak. Ayrıca ülkede genel grevin uygulanması için çalışacak.

Muhalefetin işyerlerinin açılmaması için ana yolları özellikle kapatacağı ve yollarda lastikler yakarak eylem yapacağı belirtiliyor.

Genel grevi önlemek ve ana yolların kapatılmasını engellemek için, Başbakan Fuad Sinyora başkanlığında güvenlik yetkilileri bugün bir araya gelerek, alınacak önlemleri görüşecek.

Güvenlik yetkililerine yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, özellikle Beyrut'ta bu geceden itibaren, güvenlik güçleri ana yollar üzerinde önlemler alarak, bu yolların trafiğe kapatılmasını engellemeye çalışacak.

Lübnan'da Hizbullah önderliğindeki muhalefet, 1 Aralıktan bu yana ülkede hükümeti düşürmek ve yeni hükümet kurmak için şehir merkezinde oturma eylemine başladı. Eylemler nedeniyle, Beyrut şehir merkezinde yüzlerce işyerinin bulunduğu alan, çadırlar kurularak giriş çıkışa kapatıldı.

Hükümet kaynakları, eylemler nedeniyle Lübnan'ın günde 30 milyon dolar zarar ettiğini iddia ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?