banner15

Hizbullah telekom ağı kurmuş

Hükümet, Hizbullah'ın İsrail'e karşı Lübnan'da kurduğu telekom ağını illegal ilan etti.

Hizbullah telekom ağı kurmuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan hükümeti, Hizbullah örgütünün Lübnan'da kurduğu telekomünikasyon ağı hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, Enformasyon Bakanı Gazi Aridi, gece düzenlenen bir kabine toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, telekomünikasyon ağının illegal olduğunu ve hükümetin konuyu yasal sistem dahilinde ele alacağını belirtti.

Uzun süredir Batı'nın desteklediği Lübnan hükümeti ile iktidar mücadelesi sürdüren Hizbullah, söz konusu telekom ağının İsrail'e karşı direniş ve güvenlik için bir ihtiyaç olduğunu açıkladı.
Lübnan Hizbullah örgütünün ikinci adamı Şeyh Naim Kassem, dün yaptığı açıklamada, "Bu telekom ağı bizim askeri gücümüzün bir parçasıdır. Bu sebeple bakanlar kurulu bizi kınayamaz. Veya bizi ülkeyi savunmaktan alıkoyamazlar. Bu bazılarını memnun etsin veya etmesin önemli değil." dedi.

Bakanlar kurulunun Hizbullah teşkilatının Lübnan'da kurduğu telekom ağı ile gerekçelerini reddettiğini, meseleye ait ve İran'ın bu konuya dahil olduğu ile ilgili belgelerin Arap Birliği'ne verilmesinin planlandığını söyleyen Aridi, ayrıca havaalanı güvenlik komutanı General Vafık Shoukair'in yeniden atanmasına karar verildiğini belirtti.

Shoukair'in Hizbullah'a yakın olduğu ileri sürenler, komutanın Suriye karşıtı politikacılar ve yabancı yetkililerin geliş ve gidişlerini izlemek amacıyla Hizbullah grubunun Beyrut yakınlarındaki havaalanına izleme kameraları yerleştirmesinden daha önceden haberdar olduğunu savunuyorlardı. Havaalanındaki hadise ile ilgili de bir yargı soruşturması başlatıldı.

Shoukair'in tekrar orduda görevlendirildiğini belirten Aridi, hükümetin Hizbullah tarafından havaalanındaki pisti izlemek üzere kurulan kameralar konusunun peşini bırakmayacağını bildirdi.

Lübnan'da muhalefete yakın El Akbar gazetesi, Fuad Siniora başkanlığındaki hükümeti siyaseten bölünmüş ülkede Shoukair'in görev yerini değiştirmek ve telekom ağı meselesine yaklaşım şekli ile yangına körükle gitmekle suçladı.

Havaalanında kamera meselesi, geçen hafta Suriye karşıtı lider Velid Cambolat'ın Hizbullah örgütünü havaalanındaki trafiği izlemek ve kaçak yollardan hava yolu ile İran'dan silah getirmekle suçlaması üzerine ortaya çıktı. Hizbullah suçlamaları reddetti.

Beyrut uluslararası havaalanı Hizbullah örgütü tarafından kontrol edilen Şiilerin yoğun olduğu semtlere yakın bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 18:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35