banner27

Hizbullah tüm yıkık evleri onaracak

Yıkık evleri Hizbullah onaracak, halk kuyrukta Nasrallah, TV'de devlet gibi para taahhüt etti.

Hizbullah tüm yıkık evleri onaracak

Lübnan'daki Hizbullah, İsrail saldırılarında evleri yıkılan ya da hasar görenlere evlerinin yeniden inşaası ya da ev kiralamak, mobilya almak için para verilmesi taahhüdünde bulunurken, başkent Beyrut'taki bir okulda oluşturulan bir kayıt merkezinde yüzlerce kişinin, örgüt temsilcilerine evlerindeki hasarı bildirmek için kuyruğa girdiği haber veriliyor.

İsrail'in bir ay süren saldırılarının ardından önceki gün ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra on binlerce kişi, Lübnan'ın güneyi ve doğusundaki harap olmuş köylerine, başkent Beyrut'un güneyinde bulunan dış mahallelerine döndüklerinde evlerini ağır hasar görmüş ya da tamamen yıkılmış halde buldular.

Ateşkesin yürürlüğe girmesinden birkaç saat sonra ise Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, televizyona çıkarak Lübnanlılara, evlerinin yeniden inşaası, ev kiralamak ve mobilya almak için para verileceği taahhüdünde bulundu.
Nasrallah, savaş sırasında 15 bin evin vurulduğunu ve örgütünün yeniden inşa sürecinde ana rolü üstlenmek istediğini söyledi. Bugün de hasarları bildirmek için bir kayıt merkezi oluşturulan Beyrut'taki bir okulda oda oda gezerek durumlarını bildiren yüzlerce kişinin kuyruğa girdiği bildiriliyor.

Bölgeden gelen haberlere göre, bir lise binasında odalardan birinin duvarının sol tarafında ''Hasarlı'', sağ tarafında ''Yıkılmış'' yazıları asılı ve yazıların önlerindeki masalarda oturan Hizbullah temsilcileri kayıt için gelenlerin adını, adresini ve telefon numarasını alarak en kısa zamanda kendileriyle temasa geçileceğini söylüyor.

Lisedeki kayıt merkezinde görevli, güvenlik gerekçesiyle adının açıklanmasını istemeyen bir Hizbullah üyesi, yardım için gelenlerin sayısını tam olarak bilmediğini, ancak Beyrut'un dış mahallelerinde yaklaşık 190 binanın yıkıldığını, yaklaşık 90'ının ağır hasar gördüğünü söyledi.

Hizbullah temsilcisi, evleri tamamen yıkılanlara kira ve yeni mobilyalar almak için 1 yıl boyunca para verileceğini, evleri hasar görenlerin de para alacaklarını, onarımlarını ya kendileri yapacaklarını ya da Hizbullah'ın kendilerine yardım için işçi göndereceğini belirtti.

Hizbullah'ın halktan evlerinin durumuna ilişkin bu tür bilgileri ülke genelinde topladığı ve evlerin yeniden inşasının maliyetinin 100 milyonlarca doları bulmasının beklendiği kaydediliyor. Bir başka yardımlardan sorumlu Hizbullah temsilcisi de bütün yıkılmış binaların tamamen eski hallerindeki gibi yeniden inşa edileceğini ifade ederek, eski haritaları kullanacaklarını söyledi. Hizbullah'ın kurduğu sosyal dayanışma ağının, örgütün ülkedeki Şii Müslümanlar arasındaki desteğinin ana nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu arada, Beyrut'un dış mahallelerinden Daniye'de yüzlerce kişinin sokakları temizleme, enkaz kaldırma çalışmaları yürüttüğü, bazı bölgelerin Hizbullah üyeleri tarafından hırsızlık endişesiyle tamamen kapatıldığı ve sadece bölge sakinlerinin özel geçiş izinleriyle bu bölgelere girmesine izin verildiği bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25