Hizbullah'tan 'direniş gezisi'

İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilişinin yıldönümünde, Lübnanlı öğrencilere direnişle geri alınan topraklar gezdiriliyor.

Hizbullah'tan 'direniş gezisi'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail ordusunun işgal ettiği Güney Lübnan topraklarından çekilişinin 10. yıldönümüne bir kaç gün kala, Hizbullah yüzlerce Lübnanlı öğrenciyi direnişle kazanılan topraklara götürdü.

Müslüman ve hristiyan Lübnanlı öğrencilerin bir çoğu için ilk defa Güney Lübnan'ı görme imkanı sağlayan gezi, İsrail'in 22 yıl boyunca işgal altında tuttuğu topraklarda bir tarih ve direniş dersi niteliğinde yapıldı.

Hizbullah adına geziyi düzenleyenlerden biri olan Muhammed Talib, "gençlerin, direnişle kazanılan başarıları ve İsrail işgalinin yanlışlığını görmelerini istiyoruz. Bu topraklar, binlerce direnişçinin topraklarını geri alabilmek için her gün yaptığı mücadele sonunda özgür kaldı" dedi.

Büyük bir dikkat ve ilgiyle Hizbullah üyelerinin savaş ve toprakları hakkında anlattıklarını dinleyen Lübnanlı öğrencilerden Grace, "topraklarımı özgürleştiren bu insanlara saygı duyuyorum. Onları batının tanımladığı gibi terörist olarak görmüyorum" şeklinde konuştu.

hizbullahdirenisturu.jpg

2006 yılındaki İsrail saldırıları sırasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı Marun El Ras köyünü de ziyaret ederek, bölgeye Lübnan bayrağı diken öğrenciler, direnişte kullanılan silahları inceledi, imha edilen İsrail tanklarını görme fırsatı buldu.

İsrail askerlerinin 22 yıllık işgalin ardından Güney Lübnan'dan çekildiği 25 Mayıs tarihinden bir kaç gün önce gerçekleşen gezide, Hizbullah öğrencilere İsrail'e karşı direnişe devam mesajı da verdi.

lubnan-hizbullah.jpg
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 13:54
banner53
YORUM EKLE

banner39