banner39

Hizbullah'tan Gövde Gösterisi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah tarafından dün düzenlenen Suriye yanlısı gösteriye 1,5 milyon Lübnanlı iştirak etti. Gösteride, "Suriye'ye teşekkürler. Dış müdahaleye hayır" yazılı pankartlar dikkat çekti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hizbullah'tan Gövde Gösterisi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un merkezinde, Hizbullah'ın çağrısıyla dün düzenlenen gösteriye 1,5 milyon kişi katıldı. Gösteriye, Suriye yanlısı siyasi partiler ve Şii Emel örgütü temsilcileri de iştirak etti. Lübnan'daki Suriye ordusunun çekilme hazırlıklarını sürdürdüğü sırada Riyad Solh meydanında düzenlenen Şam yanlısı gösteri çerçevesinde bir binanın dış cephesine yerleştirilen "Suriye'ye Teşekkür" yazılı dev pankart dikkat çekiyor. Otobüs, minibüs ve otomobillerle meydana gelen göstericiler, Suriye yanlısı slogan atarak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın portrelerini taşıdı. Lübnan muhalefetinin sembolü haline gelen kırmızı beyaz renklerdeki ulusal bayraklarla donatılan meydanda "Suriye'ye teşekkürler. Dış müdahaleye hayır" yazılı pankartlar dikkat çekti. Gösteri sırasında ayrıca Suriye eski devlet başkanı Hafız Esad, Lübnan Devlet Başkanı Emile Lahud ve Hizbullah'ın başı Şeyh Hasan Nasrallah'ın resimleri de taşındı. Suriye yanlısı gruplar, Suriye birliklerinin Lübnan'dan çekilmesini öngören BM kararını protesto ederek, Lübnan'ın İsrail'le hala savaş halinde olduğunu belirtiyor.

"Sorun diyalogla çözülsün"

Beyrut’un merkezinde yapılan gösteriye Lübnan’ın güneyinden, kuzeyinden ve Bekaa’dan gelen eylemciler de katıldı. Arap basınında yeralan haberlerde, Beyrut’taki gösteriye 1,5 milyon kişinin katıldığı belirtildi. Göstericiler, BM’nin 1559 sayılı kararını protesto ederek, Taif anlaşmasına destek verdi. Bu arada gösteri öncesi, Suriye’nin çekilmesini isteyen muhalefet partileri, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile görüştü. Görüşmenin olumlu geçtiği belirtilirken, amacın Lübnan’daki iç cepheyi güçlendirmek olduğu bildirildi. Eski başbakan Refik el-Hariri’nin öldürülmesiyle Suriye karşıtı partiler, Şam yönetiminin çekilmesi için sokaklara dökülmüştü. Şam’a destek veren Hizbullah örgütüyse, sorunların diyalog yoluyla çözülmesini istemişti.

Ezher Üniversitesinde Gösteri

Öte yandan El Ezher Üniversitesinin Asyut kentindeki kampüsünde yaklaşık 2500 öğrenci, Suriye'ye üzerindeki baskıları kınama ve başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerindeki siyasi özgürlüklerinin güçlendirilmesini isteme amaçlı bir gösteri düzenlediler. Arapça yayın yapan İran'ın El Alem televizyon kanalının verdiği habere göre üniversitede İslamcı öğrenciler Hamas liderleri Ahmet Yasin ve Abdulaziz Rantisi'nin yanı sıra Lübnan eski başbakanı Refik Hariri'nin posterlerini taşıyarak 'Tek Çözüm Savaş' başlıklı bir sergi açtılar. Asyut kentindeki haber kaynakları, sergi ve gösterinin Şeyh Ahmet Yasin suikastinin üzerinden bir yıl geçmesi anısına tertiplendiğini ifade ederek üniversite çevresindeki sıkı güvenlik önlemlerine dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?