banner39

Hloponin Karaçay-Çerkesya'da lider değişimi istedi

Bölgede yaşanan siyasi krize el koyan Kafkasya temsilcisi, Çerkez bir başbakan seçilmesi için talimat verdi

Arşiv 23.04.2010, 14:48 24.04.2010, 07:48
Hloponin Karaçay-Çerkesya'da lider değişimi istedi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Kuzey Kafkasya Federal Dairesi özel temsilcisi olarak atadığı Aleksander Hloponin Karaçay-Çerkesya cumhuriyeti (KÇC) devlet başkanı Boris Ebzeyev’e başbakanın değiştirilmesini "önerdi."

Hloponin'in bu tavsiyesinin ardından bir açıklama yapan Boris Ebzeyev yeni başbakan adayının isminin kısa bir süre içinde meclise sunulacağını bildirdi. Rus gazetesi Kommersant’ın haberine göre, Kafkasya Eyaleti temsilcisinin Karaçay'daki başbakanın görevden alınması talebi Çerkezler'in bölgede bir süredir düzenlediği gösteriler...

Çerkezler bölge yönetiminden uzaklaştırıldıklarını gerekçe göstererek rahatsızlıklarını dile getiriyor. SSCB döneminde başlatılan uygulama ile, bölgede devlet başkanı Karaçay, meclis başkanı Rus, başbakan ise Çerkezler arasından seçiliyordu. Ancak başbakanlık görevine Yunan kökenli Vladimir Kayşev’in getirilmesi ile bu uygulama son dönemde rafa kalkmıştı. Bu atama çok sayıda gösterinin düzenlenmesine neden oldu.

karacay-cerkesyacumhuriyeti.jpg

Sonbaharda yapılan gösterilerde Çerkez gençler Karaçay’dan ayrılarak Stavropol eyaleti ile birleşmek istediklerini söylemişlerdi. Mart ayında ise Çerkez gençler teşkilatı başkanı Aslan Jukov’un öldürülmesi ile siyasi durum daha da gerginleşti.

Hloponin Karaçay-Çerkesya cumhuriyeti'ne yaptığı ziyarette milli uzlaşma sağlanmadan hiçbir büyük şirketin bölgeye yatırım yapmayacağını belirterek, bu sorunun bir an önce çözülmesini talep etti. Çözüm için Boris Ebzeyev’e 1 Mayıs tarihine kadar süre tanıyan Hloponin, Çerkez bir başbakan adayının meclise sunulmasını talep etti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?