Hoca Ahmet Yesevi anısına sempozyum

Bağcılar Belediyesi büyük mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi anısına sempozyumu düzenliyor.

Hoca Ahmet Yesevi anısına sempozyum


Bağcılar Belediyesi büyük Türk Mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevi anısına uluslararası akademik bir sempozyum düzenliyor. Sempozyuma 8 ülkeden uzmanlar katılarak tebliğler sunacak.

Bağcılar Belediyesi, Türk ve İslam dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Hoca Ahmet Yesevi anısına Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu düzenliyor. 20-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyuma Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Kazan, Doğu Türkistan ve Pakistan’dan çok sayıda uzman katılarak tebliğ sunacak. Sempozyumda, Hoca Ahmet Yesevi’nin Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlar’a kadar uzanan geniş coğrafyadaki etkisi ile İslam medeniyetine katkısı üzerine sunumlar yapılacak.

Bağcılar’da Holiday İnn Otel’de gerçekleştirilecek sempozyumda, Hoca Ahmet Yesevi’nin Hayatı, Fikirleri ve Divan-ı Hikmet, Ahmet Yesevi’nin Takipçileri, Orta Asya’dan Balkanlar’a Ahmet Yesevi’nin Tesirleri, Dünden Bugüne Eserlerde Yesevilik, Yesevilik Araştırmaları konu başlıkları altında beş oturum gerçekleştirilecek.

AHMET YESEVİ KİMDİR?

Kazakistan’ın Çimkent Şehri’nin Sayram bölgesinde 1093’te doğan Hoca Ahmet Yesevi, ilk eğitimini Babası Hace İbrahim Şeyh’ten almıştır. Daha sonra Buhara ve Semerkant’ta Şeyh Yusuf Hemedani’nin yanında eğitimini tamamlayan Yesevi’nin müritleri Anadolu başta olmak üzere bütün dünyaya dağılmıştır.

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında büyük katkısı olan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi çok sayıda Anadolu ereni Hoca Ahmet Yesevi’nin fikirlerinden esinlenmiştir. Yesevi 1166’da yine Kazakistan’ın Türkistan şehrinde vefat etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 21:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35