Hodahafız biraderanı mücahidan!

Afganistan'da düşen uçakta bulunan sitemiz yazarlarından Bahattin Yıldız'n günlükleri romanı, öyküleri ve güncesi bulunuyordu.

Hodahafız biraderanı mücahidan!

1982'de Afganistan'dan ayrılırken gözyaşlarıyla "Hoda hafız biraderanı mücahidan! (Allah'a emanet olun mücahit kardeşlerim)" diyen yazar Bahattin Yıldız, yayınladığı tüm kitaplarında Afganistan'ı ve şehadeti yazmıştı

Afganistan'da kaybolduktan bir süre sonra Salang geçidinde düştüğü anlaşılan uçakta roman, hikaye ve günlük türlerinde, önemli eserler vermiş yazar Bahattin Yıldız da bulunuyordu. Cihat Günlüğü, Savaşan Afganistan, Kar Çiçeği, Karda Ayak İzleri, Güllerin Vedası kitaplarında Afganistan'daki savaşı farklı yönleriyle yazan Yıldız, yaşadığı ve yazdığı gibi o topraklarda şehit oldu.

AFGANİSTAN'DAN AYRILMAK ZOR

1956 Sivas doğumlu olan yazar, yazılarını Mavera, Güldeste, Gurbet dergilerinde ve Milli Gazete'de yayınlandı. Bahattin Yıldız'ın ilk kitabı 'Savaşan Afganistan' Ferhat Dağcı müstear ismiyle 1984'te Rahmet Yayıncılık'tan çıktı. 12 Eylül sonrasında Afganistan'a giden Yıldız, dönüşte böyle bir araştırma-inceleme çalışması ortaya koyar. Ruslarla savaşan farklı grupların yapılanmasını, alt yapılarını, askeri güçlerini ve hatta halkla ilişkilerini detaylı olarak ele alır. Ebat olarak küçük fakat hacim olarak epey büyük olan bu kitabın şimdilerde baskısı yok.

Bahattin Yıldız'ın ikinci kitabı, Cihat Günlüğü'dür. Yıldız bu kitabını da Abdülhamid Muhaciri müstear ismiyle yayınlar. Kitabın büyük kısmı Cahit Zarifoğlu ile yazışmalardan oluşur. Hatta Yıldız'ı bu kitabı yazmaya teşvik eden odur. Yıldız kitabın girişinde bunu şu sözlerle ifade eder: "Türkiye'deki edebiyat kuşağının bir dönem öğretmeni olan rahmetli Cahit Zarifoğlu ağabeyimin: 'Yaz, Abdülhamid oraları yaz. Sana önemsiz gelebilir fakat her şeyi yaz' diyerek cepheye ulaştırdığı mektupları ve teşvikleri için onu burada yad ediyor Rabbim'den rahmet diliyorum." Yazar, Özgün Yayınları'nın tek cilt halinde yayınladığı kitabın arka kapağında, 1982 yılındaki Afganistan dönüşü duygularını şöyle anlatır:

"Ayrılık saati gelmişti. Tek tek sarıldım, Paçator'a, Şirbeççe'ye. Yunus ağlamaya başladı. Yeşil gözlerinden inciler dökülüyordu. Bir anda ayrılmaktan vazgeçip kalmak isteğiyle zorlandım. Boğazıma acı bir düğüm oturdu. Yunus'un o yeşil gözlerini ve inci tanesi yaşlarını bir sevgiyle, bir acıyla, bir hasretle gönlüme unutulmaz anılarla gömüp onlara sırtını döndüm. Her adım, onlardan bir ayrılık adımıydı. Hoda hafız Afganistan! Hoda hafız biraderanı mücahidan! (Allah'a emanet olun mücahit kardeşlerim)."

Yazarın son kitabı 'Karda Ayak İzleri' ise Afanistan cihadından dönüşüne odaklıdır. Yıldız, 12 Eylül döneminin sıkıntılı günlerinde, pasaportu olduğu halde ülkeye giremediğini ve denediği farklı yolları bu kitapta anlatır. Hakkari'nin karlı dağlarında geçen çetin bir yol hikayesi bir yol mücadelesi, Karda Ayak İzleri.

MİLLİ KAYAKÇIYDI

Merhum yazar, Afganis'tan merkezli kitapları dışında iyi bir öykü ve roman yazarıydı. Güllerin Vedası'nda, Bilal Yaldızcı, Fuat Çağlar, Selami Yurdan, Metin Yüksel gibi şehitlerin kısa şehadet öykülerini yazdı. Kar Çiçeği ise Erzurum merkezli bir belgesel romandı. 1980 öncesi Erzurum'u, öğrenci hareketlerini ve Kayak Milli Takımı'ndaki spor faaliyetlerini anlattığı bu roman onun sporcu kimliğine çokça vurgu yapıyor. Aynı zamanda maraton koşucusu olan Yıldız, Erzurum'dan Kayseri'ye 'Hicri 1400' vesilesiyle koşan üç kişiden biri. Roman da zaten bu koşu ile başlıyor.

Kaynak: Hale Kaplan Öz-Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 14:11
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Ethem Gören
İbrahim Ethem Gören - 11 yıl Önce

Ümmete adanmış bir ömür; ümmete hizmet yolunda teslim-i ruh eyledi. Mekanı cennet olsun. Ruhu için Fatihalar okuyalım.

muhammed burhan
muhammed burhan - 11 yıl Önce

Böyle değerli ve fedakar büyüklerimiz henüz hayattayken bize tanıtılsa daha çok faydalanabilirdik.Erhemurrahimden rahmet ve mağfiret dilerim.wesselam

mustafa karataş
mustafa karataş - 11 yıl Önce

bazen susup ağlamak konuşmaktan daha çok şey anlatıyor.ben ağlıyorum.İzmir ihl yıllarından tanıdığım ve büyük hayranlık duyduğum herşeyini kendimize örnek almaya çalıştığım büyüğüm abim bahattin yıldız şehadet şerbeti içerek rabbine kavuştu.Şehit olmak sana ne kadarda yakışıyor. Ruhun şad olsun.Seni hiç unutmayacağız güzel insan.

Abdullah Harun
Abdullah Harun - 11 yıl Önce

Ruhun hep oralardaydı. Afganistana, oraların yetimlerine, şehidlerine aşıktın. Senden ayrılmanın, bu dünyada bir daha görüşemeyecek olmanın üzüntüsünü, hüznünü yaşıyoruz. Ama bizler sıcak evlerimizde dünya oyununa dalmışken, senin kunduzlarda ümmete hizmet aşkıyla koştururken bize verdiğin ders, daha çok kendimize üzülmemizi sağlıyor. Canım ağabeyim sana böyle kutlu bir son yakışırdı. Mekanın cennet olsun, Ruhun sevdiğin yerde, sevdiklerinle beraber. Allah cennette komşun etsin.

Bahtiyar Can
Bahtiyar Can - 11 yıl Önce

Slm,
Bahattin agabeyi ozleyecegiz. En cok da Selahaddin EYYUBi'nin yetim torunlari icin birsey yapmadigina uzuluyorum. O hep Afganistan sevdalisi oldu. Hic bir gun SIRNAK'da, Amed'de, Mardin'de Hakkari'de bulunan Selahaddin'in yetimleri icin kosturmadi. Kosturamadan gittigi/aramizdan bu hizmeti yapamadan gittigine uzuluyorum. Yine de seviyorum bu guzel insani. Rabbim seni en guzel odullerle odullendirsin insaallah.iNNA LiLLAH ve iNNA iLEYHi RACiUN..

hamit
hamit - 11 yıl Önce

http://www.iranbalkan.net/view-1324.html

ZEHRA YURDAN
ZEHRA YURDAN - 11 yıl Önce

Bazıları hep farklıdır... Şehid olunca hep anlatılır... Abimizde onlardan biriydi...Şehidlerin yolundan yürüyebilmek umuduyla...

mahmut salih
mahmut salih - 11 yıl Önce

oyle gozukuyorki abimiz temiz yulu güzel bir insan tanımamış olsakta bunu hissedebiliyoruz.rabbimiz şehadetini kabul buyursun.


banner39