banner39

Holbrooke Kabil'de Afgan konferansı yapacak

Konferansın Karzai hükümetine uluslararası desteğin ilanı anlamına geleceği savunuldu

Arşiv 20.04.2010, 08:50 20.04.2010, 08:50
Holbrooke Kabil'de Afgan konferansı yapacakDünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Uluslararası Afganistan Konferansı'nın 20 Temmuzda başkent Kabil'de yapılacağını bildirdi.

Eski diplomat Holbrooke, daha önce mayısta yapılması öngörülen toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve başka ülkelerden yetkililerin katılacağını belirtti.

Konferansın, ocakta Londra'da yapılan toplantının devamı niteliğinde olacağını belirten Holbrooke, Kabil'deki konferansın Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai hükümetine uluslararası desteğin ilanı anlamına geleceğini söyledi.

Holbrooke, Beyaz Saray yönetimiyle bir süre önce hükümetinin gerginlik yaşadığı Karzai'nin de 10-13 Mayıs tarihlerinde ABD'yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Afganistan'ın geleneksel barış şurası "jirga" toplantısının da mayıs ayı sonunda yapılacağını belirten Holbrooke, ayrıca 40 kadar ülkenin Afganistan temsilcilerinin de Haziran'da Madrid'de düzenlenecek bir toplantıda biraraya geleceğini kaydetti.

Afganistan'a özellikle insani yardımı koordine eden "ASREPS" (Afghanistan Special Representatives) adlı gayrı resmi özel temsilciler grubunun ilk toplantısı Nisan 2009'da Münih'te, ardından, Tokyo, Trieste, İstanbul, Paris, New York, Brüksel ve geçen Ocak'ta da Abu Dabi'de yapılmıştı. Grubun Washington'da bir sekreteryası bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?