Hollanda, ayrımcılıktan mahkûm oldu

Oturum belgesi için Türk vatandaşlarından 800 avro fazla para alan Hollanda, ayrımcılıktan mahkûm oldu.

Hollanda, ayrımcılıktan mahkûm oldu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Oturum belgesi için AB vatandaşlarından 30 avro başvuru ücreti alırken Türk vatandaşlarından 830 avro talep eden Hollanda, ayrımcı politikası nedeniyle Avrupa Adalet Divanı'nda bir kez daha mahkum oldu.

Avrupa Adalet Divanı, AB resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe giren kararında, Hollanda'nın oturum belgesinde ayrımcı ücret politikasının, Ortaklık Anlaşması'nda tabiyete dayalı her türlü ayrımcılığı yasaklayan 9'uncu maddeyi, Ek Protokol'de işletmelerde ve hizmet sunumunda katılımcı ülkelerin birbirlerine yeni engeller getirmemesini düzenleyen 41. maddeyi ve Ortaklık Konseyi'nin AB'deki Türk işçilerine ayrımcılığı ve istihdamlarına yeni engel çıkarılmasını yasaklayan 10 ve 13 no'lu kararlarını ihlal ettiğine hükmetti.

1994 yılına kadar oturum belgesi karşılığında AB ve Türk vatanda şlarından ücret talep etmeyen Hollanda, 1 Şubat 1994'te yürürlüğe giren yönetmelikle AB vatandaşları için yaklaşık 16 avro (35 gulden) düzeyinde belirlediği ücreti, T ürk vatandaşları için 454 avroya (1000 gulden) yükseltti.

Bu tarihten itibaren yapılan her ücret ayarlamasında Türk vatandaşlarından fahiş rakamlar talep eden Hollanda, 2003 yılında AB vatandaşları için 28 avro olan oturum belgesi bedelini Türk vatandaşları için 890 avroya kadar çıkardı.

Bu durumu protesto eden bir Türk'ün başvurusu üzerine AB müktesebatı nı ihlal ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu tarafından merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Adalet Divanı'na şikayet edilen Hollanda, 2005 yılında yeniden düzenleme yapmaya zorlanarak, oturum belgesi başvurularında AB vatandaşlarına 30 avroya yükselttiği ücreti Türk vatandaşlarına 830 avroya indirdi. Hollanda, oturum belgelerinin yenilenmesinde de Türklerden fahiş bedeller talep etmeyi sürdürdü.

AB Komisyonu, Türkiye ile o dönemin AB kurumları arasında Ankara'da imzalanan 1963 tarihli Ortaklık Anlaşması'nın bunu detaylandıran 1970 tarihli Ek Protokol hükümlerinin ve 1980 tarihli Ortaklık Konseyi kararlarının ihlal edildiği düşüncesiyle oturum belgesi ücretinde Türk ve AB vatandaşları arasında ayrım yapmaması için Hollanda'ya ilk uyarısını 2005 yılı başında resmi bildirim mektubuyla yaptı. Bunun üzerine Hollanda'nın aynı yıl yaptığı fiyat düzenlemesinden ve gönderdiği cevap mektubundan memnun kalmayan AB Komisyonu, bir yıl sonra Avrupa Adalet Divanı sürecini başlattı. Davaya Almanya da 2007 yılında Hollanda'nın lehine müdahil oldu.

Avrupa Adalet Divanı geçen yıl da "Şahin davasında" Hollanda hük ümetinin Türk vatandaşlarına uyguladığı yüksek harç miktarının "geçersiz" olduğuna karar vermişti. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 08:07
banner53
YORUM EKLE

banner39