banner15

Hollanda Meclisinde Türk Tartışması

Hollanda'da tüm engellemelere rağmen meclise girmeyi başaran Türkiye kökenli Fatma Koşer Parlamentoda tartışmaya neden oldu.

Hollanda Meclisinde Türk Tartışması
Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, parlamentoda bir soru önergesini yanıtlarken, Türk hükümetinin Hollanda'da 22 Kasımda yapılan genel seçimler sırasında, Demokratlar 66 Partisi'nin Türk kökenli adayı Fatma Koşer Kaya lehine mail kampanyası yürütmediğini bildirdi.

Liberal Parti milletvekillerinden Hans Van Balen'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Bot, böyle bir kampanyanın kesinlikle yapılmadığını, bu amaçla dile getirilen görüşlerin tamamen asılsız iddialara dayandığını belirtti.

Hollanda 22 Kasımda yapılan erken genel seçimlere, Demokratlar 66 Partisi aday listesinin 6. sırasından katılan Fatma Koşer Kaya, partisi üç üye çıkarmasına rağmen, 35 bin dolayındaki tercihli oyla üçüncü sıradan seçilmeyi başarmıştı.

Fatma Koşer Kaya'nın Türk kökenli seçmenlerden aldığı oylar, başta Ermeni diasporası olmak üzere bazı kesimleri rahatsız etmiş ve Fatma Koşer Kaya için, Türkiye hükümetinin Hollanda'daki Türk toplumu arasında, bu adaya oy verilmesi yolunda mail yoluyla kampanya yürüttüğü ileri sürülmüştü.

Bazı televizyon programlarında ve yazılı basında yer alan iddialar parlamentoya da yansımış ve Liberal Parti'nin dış politika sözcüsü Hans van Balen, böyle bir kampanyanın kabul edilemeyeceğini belirterek, Dışişleri Bakanının yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Seçimlerde iki büyük partinin üç Türk kökenli adayı, Ermeni soykırım iddialarını kabul etmedikleri gerekçesiyle listelerden atmaları üzerine, bu ülkedeki çok sayıda Türk kuruluşu, Fatma Koşer Kaya'nın desteklenmesi çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35