banner39

Hollanda ve İngiltere arasında kriz

Hollanda’da bir sanat galerisinde İngiltere Prens’i Harry’i Nazi, Prenses Diana’yı da Hazreti İsa gibi gösteren bir tablonun sergilenmesi İngiltere’de tepkiyle karşılandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hollanda ve İngiltere arasında kriz

Dünyada 2006 yılında yaşanan karikatür krizlerinin ardından şimdi de İngiltere ile Hollanda arasında tablo krizi çıktı. Amsterdam’daki bir sergide İngiliz kraliyet ailesinin gösteriliş biçimi iki ülke arasında gerilime neden oldu.

Tabloda aralarında Kraliçe Elizabeth, Prens Charles, Prens Harry ve Prenses Diana’nın da bulunduğu 6 monarşi karakteri bulunuyor. Bu karakterlerden Prens Harry, üzerinde Nazi üniforması ve sağ elini kaldırarak verdiği Nazi selamı ile dikkat çekiyor.

DIANA İSA GİBİ

Harry’nin hemen yanında bulunan İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ağzıyla ellerini kapatırken Elizabeth’in yanında bulunan Prenses Diana da başında bir hare ile Hazreti İsa’ya benzetilmiş olarak resmediliyor.
İngiliz The Sun gazetesine konu ile ilgili bir açıklama yapan Muhafazakar milletvekili David Ruffley tablo için, “Bu, yeteneksiz bir adamın değersiz ve tatsız girişimi” değerlendirmesinde bulundu.

İNGİLTERE’DE DE SERGİLEMEK İSTİYOR

Ancak Hollanda’daki sanat galerisinin sahibi, sergiledikleri esere sahip çıktı. Maarten de Vliger, “Bu tablo gösterdiğimiz herkesin çok ilgisini çekti bu yüzden bir sorun görmüyoruz” dedi.
Prens Harry’nin iki yıl önce Nazi kıyafetiyle görüntülendiğini hatırlatan Vliger, bu sorumluluğun Prensin kendisine ait olduğunu kaydetti.
Hollandalı galeri sahibi, söz konusu tabloyu bu yılın sonlarında İngiltere’de de göstermeyi hedeflediğini söyledi.

(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?