banner39

Hollanda’da ’sınır dışı’ rafa kaldırıldı

Hollanda Adalet Bakanlığı, suç işleyen yabancıların ülkeden atılmalarına ilişkin planını şimdilik rafa kaldırdığı bildirildi.

Arşiv 19.08.2007, 13:41 19.08.2007, 13:41
Hollanda’da ’sınır dışı’ rafa kaldırıldı


Hollanda Adalet Bakanlığı Müsteşarı Nebahat Albayrak, Uyum eski Bakanı Rita Verdonk'un suç işleyen yabancılara ’jet sınır dışı’ uygulanması yönündeki planın etkisini belirlemek amacıyla araştırma başlattı.

Uyum eski Bakanı Rita Verdonk tarafından 2005 yılında hazırlanan ve meclis çoğunluğunun da yeşil ışık yaktığı öneri 2. Balkenende Hükümeti tarafından da kabul edilmişti.

Verdonk’un planında, Hollanda’da üç yılını doldurmamış yabancıların mahkeme tarafından suçlu bulunmaları halinde cezanın niteliği gözetilmeksizin sınır dışı edilmeleri öngörülüyordu. Planda, ikamet süresi 3 ile 5 yıl arasında olan yabancıların tecilsiz 1 ay hapis cezasına çarptırılmaları halinde ülkeden atılmaları yer alıyordu. Yabancılara yönelik sert politikalar yürütülmesini savunan VVD’li (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi) Verdonk’un planıyla ilgili olarak meclise bilgi veren Albayrak, ’Jet sınır dışının’ etkisi konusunda araştırma kararı aldığını belirtti.

Asayiş suçlarının azaltılmasının kabinenin hedefleri arasında yer aldığına vurgu yapan PvdA’lı (İşçi Partisi) Albayrak, ancak daha sert bir azınlıklar politikasının suç işlenmesine ya da mükerrer suçların önlenmesine gerçekten katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Hollanda basınına göre Nebahat Albayrak, Verdonk’un planının bunu sağlayacağı kanısında olmadığını ifade etti. Albayrak, önümüzdeki yılın sonunda tamamlanması beklenen araştırmadan ’jet sınır dışının’ yabancının üzerinde caydırıcı bir etkisi olduğu sonucu çıkması halinde planın yeniden masaya gelebileceğini kaydetti.

Mevcut durumda yabancıyı sınır dışı etmek için Hollanda’da ikamet süresine ve çarptırıldığı cezanın ağırlığına bakılıyor. İkamet süresi 2 ile 3 yıl arasında olanlar 6 ay ya da daha fazla hapis cezasına çarptırılmaları halinde ülkeden atılabiliyorlar.

Kaynak: ANF

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?