banner39

Hollanda'da İslam düşmanlığına protesto

Hollanda'da İslam karşıtı film yapan Wilders'i protesto eden kalabalık, "Müslümanlara karşı cadı avı" durdurulmasını istedi.

Arşiv 22.03.2008, 19:16 23.03.2008, 20:49
Hollanda'da İslam düşmanlığına protesto


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da ırkçı karşıtı göstericiler, İslam düşmanı sağcı siyasetçi Geert Wilders ve Kur'an-ı Kerim karşıtı filmini protesto etti.

Soğuk hava koşulları altında gerçekleşen gösteride, protestocular "Artık Yeter", "Müslümanlara Karşı Cadı Avını Durdurun" gibi sloganlar yazılı pankartlar taşıdı.

Protestoyu organize eden "Hollanda Renkleri Tanıyor" adlı ırkçılık karşıtı grubun sözcüsü Rene Danen, "Artık sessiz kalamazdık. Hollanda'da nefret ve korku atmosferi oluştu" şeklinde konuştu. Rieke adlı 61 yaşındaki bir protestocu, "Wilders'in söylediklerine kısıtlama getirilmeli. Wilders'in 'Kur'an'ı parçalayalım' gibi ifadeleri utanç verici." şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı Wilders, İslam karşıtı söylemleri ile popülerlik kazanmıştı. Wilders, Kur'an karşıtı "Fitne" adlı 15 dakikalık bir kısa film hazırlayarak televizyonlarda yayınlatmak istemişti. Ancak Hollanda televizyonları, Wilders'in filmini yayınlamamayı tercih etti. Wilders, filmi, internet üzerinden yayınlamayı planlıyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?