banner39

Hollanda'da İslam karşıtı filme tepkiler sürüyor

Hollanda'da, ülkedeki Müslüman toplumunu rahatsız edeceği ve iç huzuru bozacağı düşünülen filme tepkiler devam ediyor.

Arşiv 26.03.2008, 11:33 26.03.2008, 11:39
Hollanda'da İslam karşıtı filme tepkiler sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'in İslamı ve Kur'an-ı Kerim'i aşağıladığı belirtilen kısa metrajlı filmine karşı tepkiler sürüyor.

Hollanda medyasında sürekli gündemde olan 15 dakikalık "Fıtna" isimli filmin Cuma günü internetten yayınlanacağı belirtildi.

Sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar, yayınlamasıyla birlikte ülkedeki Müslüman toplumunu rahatsız edecek ve iç huzuru bozabilecek filme tepki göstermeye devam ediyor.

Amsterdam'da yaşayan Afrika kökenli Musa Abdül, Geert'in "Fıtna" ile nefret tohumları ekeceğini belirterek, "Burada Müslümanlar Hollandalılarla barış ve uyum içinde yaşıyor. Şimdi hiçbir şey yokken, Müslümanlar niçin böyle bir filmle kötüleniyor?" diye konuştu.

Amsterdam Belediye Meclisi'nin İşçi Partili üyesi Songül Akkaya ise, Wilders'in reklam peşinde olduğunu söyleyerek, "Eğer Müslümanlara yönelik saldırıları olmasaydı belki de parlamentoda 9 milletvekili olmayacaktı. Bizim üzerimizden politika yapmak istiyor" dedi.

Filmin internetten de olsa yayınlanmasının halk arasında bölünmelere yol açacağını belirten Akkaya, "Etnik kökenli çatışmalar çıkabilir. Türkler, böyle bir oyuna gelmeyecektir ancak bu ülkede çok farklı milletlerden Müslümanlar yaşıyor. Saygı ve ifade özgürlüğü sınırlarını aşarak bir dini inanca saldırdığınızda toplumun büyük bir kesiminden tepki görürsünüz. Özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Lütfen provokasyonlara karşı dikkatli olun" şeklinde konuştu.

Hollandalı aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders'in İslam dinini konu aldığı filmde Müslüman ülkelerdeki mezalimlerin kaynağında Kur'an olduğu tezi savunuluyor. Wilders, Kur'an'daki tahammülsüzlük, cinayet ve terör ile ilgili ayetleri ortaya koyarak tezini kanıtlamaya çalıştığını ileri sürüyor.

150 kişilik Hollanda Meclisi'nde dokuz temsilcisi bulunan Özgürlük Partisi'nin lideri Wilders, daha önce Kur'an'ı Adolf Hitler'in "Kavgam" kitabına benzeterek yasaklanması gerektiği çağrısında bulunmuş, Kur'an ile Hollanda değerlerinin birbiriyle bağdaşmasının mümkün olmadığını söylemişti.

Wilders, Hollanda kültürünün "geri kalmış" İslam kültürünün üzerinde olduğunu, dolayısıyla göçmenlerin Kur'an'ın "hoşgörüsüz" ve "faşist" kısımlarından kurtularak Hollanda kültürüne asimile olması gerektiğini savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?