banner39

Hollanda'da mültecilere af

Hollanda'da yeni merkezci koalisyon, binlerce yasa dışı göçmen için af ilan edeceğini açıkladı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hollanda'da mültecilere af

Hollanda'da haftalar süren pazarlıklardan sonra kurulan yeni merkezci koalisyon, binlerce yasa dışı göçmen için af ilan edeceğini açıkladı.

Hristiyan Demokratların lideri ve şu sırada başbakanlığı vekaleten yürüten Jan Peter Balkanende, 2001 yılından önce Hollanda'ya gitmiş olan göçmenlerin ülkede kalabileceklerini söyledi.

Bu adım, önceki merkez-sağ hükümet tarafından getirilen katı göçmenlik yasaları ardından, Hollanda siyasetinde yeniden merkeze dönüş olarak değerlendiriliyor.

Balkanende'nin yeni koalisyon hükümetinde de başbakan olarak görevine devam etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan genel seçimlerde, tek başına hükümet kuracak kadar çoğunluk sağlayamayan Hristiyan Demokratlar, İşçi Partisi ve Hristiyan Birlik Partisi ile koalisyona girmek zorunda kaldı.

Yeni koalisyonun programı Balkanende ile birlikte İşçi Partisi lideri Wouter Bos ve Hristiyan Birlik Partisi lideri Andre Rouvoet tarafından açıklandı.

Gözlemciler, yeni koalisyonun af kararının, 30 binden fazla yasa dışı göçmene Hollanda'da oturma hakkı kazandıracağını belirtiyor.

Jan Peter Balkanende bu adımın, partisi Hristiyan Demokratlar için güç bir karar olduğunu, fakat yeni koalisyon programının bir bütün olarak Hollanda siyasetinde yeni bir sayfa açacağını söyledi.

Koalisyon programı ayrıca, sağlık, eğitim ve kentlerin yeniden canlandırılması gibi alanlarda daha fazla harcama yapılmasını öngörüyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?