banner39

Hollanda'da örtünme tartışması bitmiyor

Hollanda Hükümeti, okullarda ve kamu binalarında yüzü kapatan giysileri yasaklamak için önerge hazırladı.

Arşiv 09.02.2008, 12:39 09.02.2008, 13:06
Hollanda'da örtünme tartışması bitmiyor


Hollanda'da hükümet, okullarda ve kamu binalarında yüzü kapatan giysileri yasaklamak istediğini, ancak bu yasağın din ve ifade özgürlüğünü ihlal etmemesi için doğrudan burkayı hedef almayacağını açıkladı.

Sağ partilerin yoğun baskılarıyla karşı karşıya bulunan Başbakan Jan Peter Balkenende hükümetinin bu açıklaması, burkanın tamamen yasaklanmasını isteyen partileri tatmin etmeğe yetecek gibi durmuyor.

"Karşınızdaki insanın gözlerini görebilmeniz önemli. Aksi hoş değil" diyen Başbakan Balkenende hükümeti, bu konuda hazırladığı önergenin önümüzdeki aylarda milletvekillerine gönderileceğini duyurdu. İçişleri Bakanı Guusje ter Horst yerel yönetimlerin ve kamu taşımacılığı yapanların güvenlik adına böyle bir yasak uygulama yetkilerinin zaten var olduğunu söylüyor. Bazı çevreler ise 16 milyon nüfuslu ülkede sadece 150 kadının burkalı olduğunu, daha çok çador ve hicab gibi giysilerin tercih edildiğini ve böyle bir yasağın anlamsız olacağını söylüyorlar.

Aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders ise tam bir yasaktan söz etmeyen hükümeti korkaklıkla suçlayarak "Hem güvenlik hem de Müslüman kadının özgürleşmesi açısından burkanın yasaklanması gerekiyor. Hollanda sokaklarında penguen gibi dolaşarak bize entegre olamazlar" şeklinde konuştu.

Ülkede iki sene önce seçimler arifesinde önerilen burka yasağı kanunlaşamamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?