banner39

Hormats: Türkiye'nin başarısından etkilendik

ABD Müsteşarı Robert Hormats, "Türkiye'nin ekonomik alanda kaydettiği başarılardan çok etkilendik" dedi.

Arşiv 06.10.2009, 00:08 06.10.2009, 08:39
Hormats: Türkiye'nin başarısından etkilendik


ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ekonomi, Ticaret ve Enerjiden Sorumlu Müsteşarı Robert Hormats, Türkiye'nin ekonomik alanda kaydettiği başarılardan çok etkilendiklerini belirterek, ''Gelişmekte olan ülkeler de masada artık hak ettikleri sandalyeye sahip olmalı'' dedi.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için İstanbul'da bulunan ve Türkiye'deki Amerikan Şirketler Grubunun onuruna verdiği yemeğe katılan Hormats, gazetecilerle de bir sohbet toplantısı yaptı.

Toplantıda, görevine yeni başladığını ve okyanus aşırı ilk ziyaretinin bu toplantı olduğunu belirten Hormats, G-20 üyesi Türkiye ile ilişkilere çok büyük önem verdiklerini kaydetti.

Türkiye ile ABD arasında çok yakın bir ilişki bulunduğunu hatırlatan Hormats, ''Türkiye'nin ekonomik alanda kaydettiği başarılardan çok etkilendik'' dedi.

Hormats, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pitsburg'daki zirveye katıldığını anımsatarak, Türkiye'nin kriz ortamında izlediği politikalar ve liderliğin herkes tarafından takdirle karşılandığını vurguladı.

Hormats, Türkiye'nin herkesin çok olumsuz etkilendiği küresel kriz sırasında başka ülkelerin aksine doğru politikalar izlediğini belirterek, Türkiye'nin çok güçlü bir ekonomik toparlanma gösterdiğini bildirdi.

Müsteşar Hormats, üniversitedeyken oda arkadaşının bir süre önce vefat eden Büyükelçi Aykut Çetirge olduğunu söyleyerek, Çetirge'nin o dönemde kendisine ''merhaba'', ''nasılsınız?'', ''teşekkür ederim'', ''yaşasın Türkiye Cumhuriyeti'''' gibi birkaç Türkçe kelime öğrettiğini ifade etti.

Hormats, bir soru üzerine, Türk mali sisteminin bu fırtınayı başarılı bir şekilde atlattığını söyleyerek, birçok ülke için sorunun küresel ticaretin yavaşlaması olduğunu kaydetti.

Birçok ülkenin bundan sıkıntı çektiğini dile getiren Hortmats, Türk şirketlerinin hala iyi rekabet ettiğini anlattı.

Müsteşar Hormats, burada bulunma nedenlerinden birinin de birlikte çalışarak iki ülke arasındaki ticaretin ve yatırımların güçlenmesi olduğunu söyleyerek, ''Türkiye'yi biz sadece güvenlik ve stratejik olarak değil ekonomik açıdan da çok güçlü bir ortak olarak görüyoruz'' dedi.

DOĞAN YAYIN GRUBUNA VERGİ CEZASI

Aydın Doğan'ın vergi cezasının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Doğan'ı Amerikalı gangster Al Capone'a benzettiğinin'' hatırlatılması üzerine de Hormats, sadece birkaç gündür İstanbul'da olduğunu, konunun detaylarını çok iyi bilmediğini söyledi

Hormats, ''Ancak şunu söyleyebilirim ki ABD basın özgürlüğünün güçlü savunucularındandır, ama böyle bir konunun ayrıntılarına girmek benim için doğru olmaz'' dedi.

ABD ekonomisinin durumunun sorulmasına karşılık da Hormats, durumun 6 ay öncesine göre daha iyi olduğunu, ancak arzu ettikleri kadar bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

Hormats, Türkiye'nin IMF ile anlaşma imzalaması konusuna ilişkin görüşünün sorulması üzerine de bu konudaki kararın anlaşmayı imzalayacak iki tarafa kaldığını, ancak Türkiye'nin attığı adımların ve aldığı önlemlerin birçok anlamda IMF'nin önerdikleri ile tutarlı olduğunu ifade etti. Hormats, ''Türkiye'nin geçmişte de yaptığı gibi çok olumlu olan reformlarını ve mükemmel ekonomik liderliğini uygulamaya devam etmesi önemli'' diye konuştu.

Hormats, Pitsburg Zirvesi'ne katılan Başbakan Erdoğan ve diğer Türk yetkililerin çok etkin olduklarını ve katılımcılardan arasında saygı gördüklerini de belirtti.

Bir gazetecinin işsizliğin çok yüksek olduğunu belirtmesi üzerine Hormats, bunları çok iyi anladığını, ancak bu durumun ABD de dahil başka ülkelerde de böyle olduğunu ifade etti.

Hormats, Türkiye'nin zaman içinde işsizliği azaltacak adımlar atacağına inandığını söyleyerek, bu durumun küresel krizin bir parçası olduğunu kaydetti.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE DE MASADA SANDALYE

Hormats, daha sonra yemekte yaptığı konuşmada, kriz sonrasında dünyanın değiştiğini, artık eskisi gibi de olamayacağını söyleyerek, eski küresel ekonomik dengelerin yerini yenisine bırakması gerektiğini ve bu çerçevede artık küresel ekonomide Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de söz sahibi olması gerektiğini kaydetti.

''Gelişmekte olan ülkeler de masada artık hak ettikleri sandalyeye sahip olmalı'' diyen Hormats, Çin, Rusya, Hindistan ve Brezilya gibi Türkiye'nin de bu masada yer alacağını bildirdi.

Hormats, Başbakan Erdoğan'ın Pitsburg'da çok önemli bir rol üstlendiğini söyleyerek, bu rolün herkes tarafından takdirle karşılandığını ifade etti.

Hormats, dünyanın artık borç içindeki ABD'li tüketicilere bel bağlayamayacağını, ABD'lilerin artık eskisi gibi borçlanamayacağını belirterek, bu açıdan gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin büyük rol oynayacağını kaydetti.

ABD'li Müsteşar, bu çerçevede Türkiye'ye önemli bir rol düştüğünü söyleyerek, Türkiye'nin sadece stratejik ve siyasi açılardan değil, ekonomik açıdan da önemli olduğunu, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ile ilişkilere özel bir önem verdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?