banner15

Hrant Dink suikasti Arap basınında

Gazeteci Hrant Dink’in dün İstanbul’da suikaste kurban gitmesi Arap basınında da geniş yankı buldu. Bugünkü Arap gazetelerinde cinayetle ilgili çeşitli haber ve yorumlara yer veriliyor.

Hrant Dink suikasti Arap basınında

20 Ocak 2007 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Hrant Dink suikasti Arap basınında

 

Gazeteci Hrant Dink’in dün İstanbul’da suikaste kurban gitmesi Arap basınında da geniş yankı buldu. Bugünkü Arap gazetelerinde cinayetle ilgili çeşitli haber ve yorumlara yer veriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, “Söyleşi Türk gazetecinin hayatına maloldu” başlığıyla verdiği haberde, kendisiyle yapılan bir söyleşide 1. Dünya Savaşı’nda Ermenilerin başına gelenlerin soykırım olduğunu söyleyen Hrant Dink’in İstanbul’daki ofisinin önünde kimliği belirsiz kişilerce öldürüldüğünü yazıyor.

 

Haberde, Hrant Dink’in uluslararası bir haber ajansına verdiği demeç nedeniyle 3 yıl hapis istemiyle yargılandığı, Dink’in sözkonusu demecinde 1. Dünya Savaşı sırasında Ermenilere yönelik işlenen katliamı soykırım olarak nitelediği belirtiliyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesinin haberinde ise, Hrant Dink’in yazdıklarının Türk yargısını ve milliyetçi çevreleri kızdırdığı ifade ediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, Başbakan Erdoğan’ın fitne çıkarmak ve düşünce özgürlüğüne darbe vurmak isteyen hain elleri suçladığı bildiriliyor.

 

Haberde; siyasilerin, gazetecilerin ve insan hakları örgütlerinin suikastın Türkiye’nin demokrasi yolunda ilerlemesine yönelik olduğunu söyledikleri kaydediliyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, Hrant Dink’in Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin iyileşmesi için çalışmalarda bulunduğu, Türkiye içinde ve dışında Ermeni sorununu ele alan bir çok toplantı düzenlediği, etnik ve milliyetçi aşırılıktan kaçınılmasını istediği belirtiliyor.

 

Yusuf Eş-Şerif imzalı haberde, suikastin Türkiye üzerindeki baskıları ve Amerikan Kongresi’nin Ermeni soykırımını kabul etmesini isteyen Ermeni lobisinin ümitlerini artırdığına da dikkat çekiliyor.

 

 

Lübnan Es-Sefir gazetesinde Muhammed Nureddin imzasıyla yayınlanan yorumda, Hrant Dink’i öldüren üç kurşunun üç hedefi olduğu ifade ediliyor: Ermeni varlığı, demokratik bir Türkiye özlemi ve Ermenilerle Türkleri yaklaştırma çabaları.

 

Muhammed Nureddin, yıllardır bu ağırlıkta bir suikastin işlenmediğini belirttikten sonra Dink suikastinin Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı suikastlerine benzediğini söylüyor.

 

Hrant Dink ve Orhan Pamuk’un uygar ve demokratik bir mücadele verdiklerini yazan Muhammed Nureddin, “Dün kurban Hrant olmasaydı belki de Orhan olacaktı” diyor.

 

Muhammed Nureddin, “Hrant Dink... Şehit olan son Ermeni” başlıklı yazısında, bu cinayetin yeni yılda Ak Parti’yi bekleyen tehlikelerin işaretçisi olduğunu öne sürüyor.

 

 

Doha’da İslami mezhepler diyaloğu toplantısı

 

Katar gazetelerinin bugünkü sayılarında, Katar’ın başkenti Doha’da bugün başlayacak İslami mezhepler diyaloğu toplantılarıyla ilgili haberler yer alıyor.

 

Er-Râye gazetesinin haberinde, Doha’daki Sheraton Oteli’nde bu sabah başlayacak toplantılara 44 ülkeden 216 ilim adamı ve düşünürün katılacağı bildiriliyor.

 

Haberde, toplantıları Katar Üniversitesi’nin düzenlediği ve Mısır El-Ezher Üniversitesi ile İran’daki İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Konseyi’nin katkıda bulunduğu bildiriliyor.

 

Eş-Şark gazetesinin haberinde ise, bu sabah başlayacak toplantıların açılışını Katar Enerji Bakanı Abdullah bin Hamed El-Atiyye’nin yapacağı, toplantılarda “Ümmetin birliği için diyaloğun önemi” ve “İslam kültüründe mezhep ilişkileri” gibi konuların ele alınacağı ve İslami mezheplerin yakınlaşmasının önündeki dahili ve harici engellerin konuşulacağı belirtiliyor.

 

Haberde; toplantılara Mısır Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Mahmud Hamdi Zakzuk, Afgan Dini İşler Bakanı Nimetullah Şehrani, Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf El-Kardavi, Umman Müftüsü Ahmed bin Hamed El-Halili, İran İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Konseyi Başkanı Muahmmed Ali Et-Teshiri, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Müftüsü Ali Cuma, İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Genel Sekreteri Abdülaziz Et-Tuveycri, Filistin Müftüsü İkrime Sabri, Iraklı Şii alim Cevad El-Halisi ve Cebel-i Lübnan genel müftüsü Ali El-Cuzu gibi isimlerin katılacağı bildiriliyor.

 

 

Nasrallah: Demografik yapıyı değiştirme planları var

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın El-Menar televizyonunda dün yaptığı açıklamalara yer veriliyor.

 

Haberde, Nsarallah’ın sözlerine israil Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un istifasına sevincini ifade ederek başladığı, Lübnan’daki iktidar partilerini İsrail’in Lübnan’a saldırıları durduktan sonra savaşın devem etmesini istemekle suçladığı bildiriliyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, İsrail’in Lübnan’a saldırısıyla ilgili herkesi hesaba çekecek bir soruşturma komisyonu kurulması çağrısında bulunduğu ve Hizbullah’ın bu komisyona hesap vermeye hazır olduğunu bildirdiği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Nasrallah, neo-conların masasındaki yeni Ortadoğu haritasının Lübnan’dan Suriye, Irak, İran, Afganistan, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve Afrika’ya kadar etnik ve mezhebi esaslara dayalı küçük küçük devletler kurmayı içerdiğini ve İsrail’in güçlü olması için bu devletlerin kendi aralarında çatışma içinde olacaklarını söylemiş.

 

Haberde ayrıca, Nasrallah’ın, savaş sırasında Güney Lübnan’dan ve Bekaa’dan göç etmek zorunda kalanların evlerine dönmelerini engelleme planlarının olduğunu öne sürdüğü yazıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35