banner39

Hrant Dink'e Taksim'de sevgi seli

Taksim'de toplanan binlerce kişi ''Hepimiz Hrant Dinkiz'' ve ''Hrant Dink'i katledenleri lanetliyoruz'' yazılı pankartları taşıdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hrant Dink'e Taksim'de sevgi seli

Gazeteci-yazar Hrant Dink'in öldürüldüğü, Osmanbey Halâskârgazi Caddesi'ndeki Agos gazetesi önünde toplanan kalabalık, Türkçe ve Ermenice olarak "Hepimiz Dink'iz, hepimiz Ermeniyiz" sloganı attı. Kalabalıktakilerin sayısı giderek artarken, Dink'in ardından Türkçe ve Ermenice olarak "Yaşasın halkların kardeşliği", "Hepimiz Dink'iz, hepimiz Ermeniyiz" sloganı atıldı. Sayıları binin üzerinde olduğu tahmin edilen kalabalığa mum dağıtıldı.

Daha sonra Osmanbey'den Taksim'e kadar slogan atarak yürüyen grup, meydandaki tramvay durağının yanında oturma eylemine başladı. Yeni gelenlerin de katıldığı Taksim'deki grup, meşaleler ile ellerinde taşıdıkları Hrant Dink'in fotoğraflarını ve karanfilleri bulundukları yere bıraktı.

Oturma eylemi süresince, çeşitli sloganlar atan, şarkılar söyleyen ve alkışlı protestoda bulunan grup, saat 20.00 sıralarında Taksim Meydanı'ndan yürüyüşe geçti. ''Hepimiz Hrant Dink'iz'' ve ''Hrant Dink'i katledenleri lanetliyoruz'' yazılı pankartlar ile Dink'in fotoğrafları ve çeşitli dövizler taşıyan grubun Şişli'ye doğru yürüyüşü sürüyor.

Ankara'da da, Hrant Dink'in ölümünü protesto etmek için bir araya gelen grup içinde KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve bine yakın kişi yer aldı. Grup "Yaşasın halkların kardeşliği, halka kalkan faşist eller kırılsın, faşizme karşı omuz omuza ve inadına hepimiz Hrant Dink'iz" sloganları attı. Polis eylemin başlamasıyla birlikte çembere aldığı gruba müdahale etti. Karşılıklı itiş kakışla devam eden tartışmada, yaralı olmadığı öğrenildi. Kızılay Yeni Kara Mürsel Mağazası binası önündeki gruptakilerin sayısı, yeni katılanlarla artıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?