Hristiyan Demokratlar içinde Türkiye çatlağı

Almanya Başbakanı Merkel'in partisi CDU'dan iki politikacı, partinin resmi tutumuna karşı çıkarak Türkiye'nin AB üyeliğini savundu.

Hristiyan Demokratlar içinde Türkiye çatlağı

 

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) önde gelen iki politikacısı, partinin resmi çizgisinin dışına çıkarak Türkiye’nin AB üyeliğini savundu. Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, partisinin Türkiye için tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık öngörmesini bir ‘hata' olarak nitelendirdi. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a konuşan Polenz, CDU’nun Helmut Kohl döneminde, Türkiye’nin kriterleri yerine getirmesi durumunda AB’ye üye olmasından yana olduğunu hatırlatarak, partinin tutumunun Sosyal Demokrat-Yeşiller koalisyonu döneminde değiştiğini söyledi.

“Türkiye'nin yeri AB”

Türkiye’nin yerinin AB olduğunu vurgulayan Polenz, “Türkiye’nin üyeliği yoluyla Avrupa’nın kültür çatışması istemediğini, bizim insan hakları ve hukuk devleti anlayışımızın İslam ile çelişmediğini gösterebiliriz’ diye konuştu. Türkiye’nin henüz bu tür bir adım için gerekli olgunluğa ulaşmadığını da belirten Polenz, “Ancak AB’ye üyelik aşamasında Türkiye bugünkünden farklı bir ülke olacak” dedi.

“Büyük bir potansiyel”

Hristiyan Demokrat Birlik partisinden bir başka isim, Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster de uzun vadede Türkiye’nin AB üyeliğinden yana tavır koydu. Türkiye’nin dinamik, genç nüfusuyla Avrupa için başta girişimci ruh ve kültürel çeşitlilik olmak üzere büyük bir potansiyeli yanında getireceğine dikkat çeken Schuster, AB'nin taahhütlerini yerine getirmek zorunda olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin kısa sürede Birlik'e üye olamayacağını da belirten CDU'lu politikacı, “Ancak uzun vadede üyelik perspektifi, her iki taraf için de önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılında, 2023'te Birlik üyesi olması hedefiyle somut hedef ve önlemler içeren bir yol planını niye birlikte geliştirmeyelim ki?” diye konuştu.

Kaynak: Deutsche Welle

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 09:52
banner53
YORUM EKLE

banner39