banner39

Hristiyan Demokratlardan Afgan cephesine takviye

Seçimler sonrası iktidarını sağlamlaştıran Hristiyan Demokratlar Afganistan'a asker takviyesi planlıyor.

Arşiv 02.10.2009, 16:56 02.10.2009, 18:36
Hristiyan Demokratlardan Afgan cephesine takviye

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya'da seçimlerden sonra görüşmelerine başlanan koalisyon hükümetinin Afganistan'da bulunan asker sayısını 4 bin 500'den 7 bine yükseltmesi bekleniyor. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun ileri gelen siyasetçileri Afganistan konusunda daha fazla takviyede bulunmaları gerektiğini ifade ettiler.

Her ne kadar Savunma Bakanı Franz Josef Jung Afganistan'daki asker sayısının artacağı haberini yalanlasa da koalisyon hükümetinin öncelikli işi, Hindikuş'taki Almanya misyonunu detaylı olarak ele almak olacak.

Almanya'nın NATO bünyesindeki Afganistan görevi aslında 13 Aralık'ta sona eriyor. Ancak bu tarihe kadar hem yeni kurulacak hükümet, daha sonra da Federal Meclis bu süreyi uzatmak için yoğun çalışmalar başlatmayı planlıyor. Bu çalışmalar normal sürecinde koalisyon görüşmelerinin bitmesinden, yani 9 Ekimden itibaren başlayacak. Fakat konuyla doğrudan alakadar olan askeri idare çevreleri (generaller) tartışmaları daha erken başlatmak istiyor. Almanya Radyosu'nun verdiği haberlere göre misyonun uzatılmasıyla birlikte asker sayısının da 4500'den en üst sınır olan 7000'e çıkarılacağı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (1)
reis03 12 yıl önce
Desenize bol bol ölcekler :) :)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?