banner39

Hristiyanlar Kutsal Cuma için Kudüs'te

Dünyanın dört bir yanından binlerce Hristiyan, 'Kutsal Cuma' olarak adlandırılan günde, Hz.İsa'nın çarmıha gerildiği Kudüs'ü doldurdu.

Arşiv 06.04.2007, 18:03 06.07.2018, 09:31
Hristiyanlar Kutsal Cuma için Kudüs'te

Hristiyan dünyası için kutsal olan Eski Kent'in dar sokakları, Hristiyan hacılarla dolarken, yüzlerce İsrailli polis, güvenliği ve düzeni sağlamak için uğraş verdi.

İzdiham polislere ve kalabalığa zor anlar yaşattı, İsa peygamberin gittiği yolu takip edenlerin geçtiği sokaklarda zaman zaman adım atmak mümkün olmadı.

Photo 

Dünyanın Ortodoks ve Katolik kiliselerinden din adamları, geleneksel giysileri içinde yürüyüşe katılan grupların önünde yer alırken, başta Rusya olmak üzere ABD, İtalya, Hindistan, Güney Kore, Filipinler ve diğer ülkelerden gelen binlerce turistin çoğu, ellerinde mumlar ve haçlarla, Romalılar döneminde İsa peygamberin Eski Kent'e sırtında tahta çarmıhla girdiği "Arslanlı Kapı"dan yolculuğuna başladı.

Photo

Müslüman Mahallesi'ndeki girişin ardından durakladığı 14 noktanın da yer aldığı Via Dolorosa veya Hüzün ya da Çile Yolu olarak adlandırılan yolda, onun izlerini süren hacılar, ilahiler söyleyerek, İsa'nın çarmıha gerilip öldüğüne inanılan, Eski Kent'in Hristiyan Mahallesi'nde bulunan Kıyama Kilisesi'ne kadar yürüdü.

Photo

Photo

Photo

Photo

Bir grup ise daha sonra İsa'nın çarmıha gerilişini canlandırdı. Via Dolorosa'da çoğunluğu Arap esnaf, turistlere mum ve haç sattı. Bu yıl Kudüs'e gelen Hristiyanların sayısında artış olduğu belirtilmesine rağmen, beklenen düzeye ulaşılmadığı da ifade ediliyor. Hristiyanlarca kutsal sayılan bu hafta, pazar günü İsa'nın dirilişini temsil eden Paskalya ile sona erecek.

AA

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?