banner39

Hristofyas gecikti, görüşme yapılamadı

İki lider de görüşme yerine gitmesine rağmen bugün yapılacak toplantı gerçekleşmedi

Arşiv 03.06.2010, 13:27 03.06.2010, 14:03
Hristofyas gecikti, görüşme yapılamadı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yapacakları görüşme, liderlerin görüşme yerine gelmiş olmasına rağmen yapılmadı.

Rum lider Hristofyas, Lefkoşa ara bölgedeki görüşme yerine saat 10.00'da gelen KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu, bir saat bekletti. Hristofyas, görüşmeye bir saat geç geldi. Önce Hristofyas'ın görüşmeye katılmayacağı, sonra da gecikeceği yönünde bilgi verildi. Hristofyas'ın gecikme nedeniyle ilgili ise açıklama yapılmadı.

Eroğlu'nu, görüşme yerine gelişinde, her zamankinin aksine, hiçbir BM yetkilisi karşılamadı. Görüşmeye bir saat geç gelen Hristofyas'ı BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer karşıladı.

Downer ve Hristofyas, içeri girmeden önce ayaküstü kısa bir konuşma yaptı.

Hristofyas'ın içeri girmesinden yaklaşık 10 dakika sonra ise Eroğlu ekibiyle herhangi bir açıklama yapmadan görüşme yerinden ayrıldı. Eroğlu'nu Downer aracına kadar uğurladı.

Hristofyas da bir süre içeride kaldıktan sonra ekibiyle birlikte ayrıldı.

Liderler bugün, müzakerelerdeki ana başlıklardan biri olan "Mülkiyet" konusunu görüşerek, bu konudaki görüşlerine ilişkin sunum yapacaktı.

"HRİSTOFYAS İSTEDİ"

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, yapılmayan görüşmeyle ilgili olarak, "Hristofyas liderler düzeyindeki görüşmenin ertelenmesini istedi, ancak kendisine ulaşılıncaya kadar Eroğlu görüşme yerine gitti. Bunun üzerine Hristofyas da görüşme yerine gitti" dedi.

Downer, liderlerin görüşme yerinden ayrılmasından sonra yaptığı açıklamada, Hristofyas'ın bugünkü liderler düzeyindeki görüşmenin ertelenmesini ve heyetler düzeyinde yapılmasını talep ettiğini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, bu durumu aktarmaya fırsat bulamadan görüşme yerine ulaştığını ifade eden Downer, durumu bildirdikleri Hristofyas'ın da bir saat gecikmeyle görüşme yerine geldiğini kaydetti.

Liderlerin yaklaşık 20 dakika görüştüklerini ifade eden Downer, Eroğlu'nun görüşme yerine gelişinde neden karşılanmadığı sorusu üzerine, o sırada, Hristofyas'ın talebini iletmek için telefonla kendisine ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, "herhangi bir siyasi neden olmadığını" söyledi.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?