banner39

HSYK arşivlerinde çok şey var iması

Seyfi Oktay döneminin HSYK Başkan Vekili Hakkı Süha Terzibaşıoğlu: HSYK arşivleri açılsın orada neler var neler

Arşiv 15.06.2010, 05:20 15.06.2010, 07:26
HSYK arşivlerinde çok şey var iması


Ergenekon soruşturmasında yargıyı etkilemekle suçlanan Seyfi Oktay'ın adalet bakanlığı yaptığı dönemde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) başkan vekili olan Hakkı Süha Terzibaşıoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Terzibaşıoğlu, son yıllarda yaşanan hukuk skandallarıyla Oktay döneminde yapılan atamalar arasında bağlantı olduğu görüşünde. 1991-1995 yıllarının Türk adlî tarihinin en önemli zaman kesitleri arasında bulunduğuna dikkat çekiyor. Bugün yaşanan sorunların daha iyi anlaşılabilmesi için o döneme ait HSYK arşivlerinin açılmasını öneriyor. Terzibaşıoğlu o yıllara ilişkin şu bilgileri aktarıyor: "O gün bazı makamlara getirilen isimlerin bugünkü davranışını ibretle izliyorum. HSYK'nın arşivi Adalet Bakanlığı'nın elinin altındadır. Bunlar açılmalı. Bakın neler var orada... Hâkim ve savcıların nasıl atandığı, Yargıtay'a, Danıştay'a üye seçimlerinin nasıl yapıldığı, ceza verilenler, verilmeyenler, kararnameler hepsi görülecektir. Kimlerin muhalefet şerhlerine neler yazdığı ortaya çıkacaktır."

Eski HSYK Başkan Vekili, referanduma sunulan reform paketini de olumlu buluyor. Demokrat Yargı Birliği Eşbaşkanı Osman Can'ın, "Yüksek Mahkeme, anayasa değişikliğini iptal ederse Meclis bu kararı yok saymalı." görüşüne destek veriyor: "Mahkeme, millî iradenin üstüne çıkamaz. Yetkisini aşarsa ülke çapında kaosa yol açılır."

Ergenekon davasına adı karışan Seyfi Oktay'ın Adalet Bakanlığı'ndaki uygulamaları yeniden gündemde. Bakanlığı döneminde yoğun bir kadrolaşmaya giden Oktay'ın göreve getirdiği isimlerin bugün yüksek yargının kritik noktalarında olduğu biliniyor. Oktay'ın bu kişilerle ilişkisini devam ettirdiği de dava dosyasına girmiş durumda. Eski HSYK Başkan Vekili Hakkı Süha Terzibaşıoğlu, Oktay'ın bakanlık yaptığı 15 yıl öncesinde göreve getirilen isimlerle bağını koparmadığına işaret etti.

Adliye tarihinin en önemli dönemi olarak gördüğü 1991-1995 yılları arasında yaşananları Zaman'a anlatan Terzibaşıoğlu, Oktay döneminde HSYK'nın işleyişiyle ilgili şunları aktardı: "Sayın Bakan ve hemşehrisi Müsteşar Yusuf Kenan Doğan, dört çoğunluk oyuna sahip olmak için çalıştılar. Bunun için kendilerine yakın değil diye hakkı olduğu halde Sayın Mehmet Yıldız'ı toplantılara almadılar. Yedek üye olarak hiç ilgisi olmadığı halde Yargıtay'dan Hakkı Dinç'i getirip çoğunluğu sağladılar. Böylece, istedikleri sonuçları aldılar. Bunlar kendilerinin de inkar edemeyeceği gerçeklerdir. HSYK'nın arşivi açılırsa kimlerin hangi istikamette oy verdiği, kimlerin muhalif kaldığı, özellikle muhalefet gerekçelerinde neler yazıldığı ortaya çıkacaktır. Mutlaka da çıkarılmalıdır." Terzibaşıoğlu, tüm bu yaşananların ardından referanduma sunulan HSYK'nın yapısını değiştirmeye dönük düzenlemeye destek verilmesini istedi. Terzibaşıoğlu, HSYK'nın işleyişinin değiştirilmesine karşı çıkan görüşleri tarafsız ve meslek yararına görmediğinin de altını çizdi.

OSMAN CAN HAKLI, İPTAL KARARI KAOS ÇIKARIR

Demokrat Yargı Derneği Başkanı ve Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can'ın "Anayasa Mahkemesi'nin esasa girerek anayasa değişikliğini iptal etmesi durumunda TBMM bu kararı yok saymalı." görüşüne bir destek de Terzibaşıoğlu'ndan geldi. Yüksek Mahkeme'nin sadece şekil yönünden inceleme yapabileceğini hatırlattı. Terzibaşıoğlu, "Anayasa Mahkemesi, milli iradenin üstüne çıkarak Meclis'in yaptığı anayasa değişikliğini esastan inceleyemez. Aksi takdirde yetkisini aşar, ülke çapında kaosa yol açılır. Türkiye'nin 12 Eylül'de referanduma gitmesi gerekir. Hem 12 Eylül anayasası için askerler yapmış, tek taraflıdır, hukuka aykırı deniliyor, hem de referandumun önü kapatılmak isteniyor. Böyle şey olmaz." ifadelerini kullandı.

Oktay taburcu oldu, ifade için adliyeye davet edilecek

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra yüksek tansiyon teşhisiyle yatırıldığı hastanede kalbine stent takılan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, taburcu edildi. Oktay'ın Beysukent'teki evine geçtiği belirtildi. Avukatlarının itirazı üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gözaltı kararını kaldırması nedeniyle Oktay'ın ifadesinin talimatla alınacağı belirtildi. Soruşturmayı yürüten savcılığın talimatıyla Oktay ifade için Ankara'daki savcılığa davet edilecek. Oktay'ın eski bakan olması nedeniyle ifadesini Başsavcı Vekili Hamza Keleş'in alması bekleniyor.

Ergenekon sürecinde yargıyı etkilemekle suçlanan ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince 1 Haziran'da gözaltına alınan Oktay'ın, Keçiören ve Beysukent'teki evleri ile Gaziosmanpaşa'daki bürosu aranmıştı. Oktay, daha sonra sağlık kontrolü için Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu'na götürülmüş, ardından, hastaneye sevk edilmiş ve hastanede yatarak tedavi edilmesine karar verilmişti.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (1)
vatandaş 12 yıl önce
sayın terzioğlu siz şimdiye kadar nerdeydiniz .yeni akjlınıza geldi
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?