banner39

HSYK ve Yargıtay kanunlarında değişikler geliyor...

AK Parti MYK; değişiklikte geri adım atılmamasında, ardından HSYK ile Yargıtay kanunlarında değişikliğe gidilmesinde anlaştı.

Arşiv 23.03.2010, 17:49 23.03.2010, 17:55
HSYK ve Yargıtay kanunlarında değişikler geliyor...

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni/ Ankara

AK Parti, anayasa değişiklik paketinin içeriğinden geri adım atmayacak. Bu paketin kabulünden sonra ise sırada HSYK ve Yargıtay kanunlarındaki üye seçimlerinde yapılması planlanan kanun değişiklikleri geliyor.

Dün toplanan AK Parti MYK toplantısında, anayasa değişiklik paketinde izlenecek strateji tartışıldı ve karar bağlandı. Sızan bilgilere göre, AK Parti, anayasa değişikliği paketinden geri adım atmamakta kararlı. Bu değişiklik paketinin kabul edilmesi sonrasında ise önemli kanunlarda değişikliklere gidilecek.  Bu değişikliklerin başında, HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin çalışma esaslarını düzenleyen yasalar var. Hemen ardından ise Siyasi Partiler Kanunu ve Askeri Mahkemeler Kanunu gelecek.

Değiştirilecek HSYK Yasası'yla, HSYK’ya üye seçiminde ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçiminde, "Bir üye ancak bir kişiye oy verebilir" hükmü getirilecek. Böylece aynı yargı mensubunun birden fazla seferde oy kullanmasının önüne geçilecek.

Daha sonra CMUK'ta askeri mahkemelerin görev alanıyla ilgili düzenleme yapılacak. Askerlerin sivil yargıda yargılanmasıyla ilgili düzenleme yapılırken, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının ya da orgenerallerin yargılanması konusunda izin formülü devreye sokulacak. İzin mercii olarak Cumhurbaşkanı ya da Başbakan düşünülürken; izin olmaksızın savcılar, üst düzey komutanlar hakkında soruşturma başlatamayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?