banner39

HSYK'dan zehir zemberek 'kurulmuş zemberek' açıklaması

HSYK Başkanvekili Özbek, tüm yapılanların yeni bir düzen oluşturmaya yönelik olduğunu iddia etti.

Arşiv 18.02.2010, 09:46 18.02.2010, 10:30
HSYK'dan zehir zemberek 'kurulmuş zemberek' açıklaması

 

Dünya Bülteni /Haber Merkezi 

Ankara'da büyük bir yargı krizine yol açan HSYK'nın hükümeti yeni bir düzen kurmakla suçladı.Erzurum'daki özel yetkili savcıların yetkilerini hiç bir araştırma ve inceleme yapmadan alan HSYK'nın asıl niyeti bugün Başkanvekili Özbek'in açıklamasıyla ortaya çıktı. HSYK, Başsavcı'nın gözaltına alınmasını, yargıya yeni bir düzen getirileceği şeklinde yorumluyor. Bu yorumu Başkanvekili Kadir Özbek yaptı. 

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Adalet Bakanı Ergin'in dünkü açıklamalarına aynı sertlikte cevap verdi. Ergin için "Kurulmuş bir zemberek gibi konuşan bir adalet bakanı var." diyen Özbek, metnin Başbakan Erdoğan tarafından kaleme alındığını ima etti. 

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK binasına gelişi sırasında bir açıklama yaptı. Özbek açıklamasında şu ilginç iddialarda bulundu: "Kurulmuş bir zemberek gibi konuşan bir adalet bakanı var. HSYK kurulmuş bağımsız bir kurumdur. HSYK, Adalet Bakanlığı'nın bürosu gibi kurulmuş bir kurum değildir. Sanki biz burada bize gelen yakınmaları Adalet Bakanlığınına ileten bir büro konumunda görüldük. Adalet Bakanımız metni keşke bir hukukçuya hazırlatsaydı. Kendisi de bir hukukçudur aslında ama metnin bir hukukçu tarafından kaleme alınmadığı izlenimini edindik. Soruşturmanın içeriği ile ilgili herhangi bir tasarruf yapılmadı. Uzun bir incelemenin sonunda bu kararlar alınmıştır. Yargıya yeni bir düzen getirilmeye çalışılıyor. Başka şeylerde ortaya çıkabilir. Yetkileri kaldıran tebliğatın Erzurum'a iletilmesi gerekiyordu. Bilmiyorum." 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?