banner39

HSYK'nın yapamadığını Başsavcılık yaptı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyadan aldığı savcı için açıklama yaparak HSYK ile ilgisi yok dedi.

Arşiv 01.10.2009, 17:03 01.10.2009, 19:57
HSYK'nın yapamadığını Başsavcılık yaptı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın şehir yapılanması olan Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Türkiye Meclisi (TM) dosyası, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Ergün Tokgöz'den alınarak Özel Yetkili Savcı İsmail Aksoy'a verildi.

Tokgöz, halen devam eden KCK-TM soruşturmasıyla ilgili iki ayrı iddianame hazırlanmıştı.

KCK-TM dosyasının Tokgöz'den alındığını doğrulayan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, yürüttüğü başka soruşturmaların yoğunluğu nedeniyle böyle bir kararın alındığını söyledi. Tokgöz'ün halen özel yetkili savcı olduğunu ifade eden Kavak, "İş yoğunluğu nedeniyle söz konusu dosya alınmıştı. Bu sadece Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın idari bir tasarrufudur. HSYK'nın bu tasarrufla bir ilgisi bulunmamaktadır. Hangi dosyaya hangi savcının bakacağı tamamen Cumhuriyet Başsavcılığı'nın inisiyatifindedir. KCK dosyasına Özel Yetkili Savcı İsmail Aksoy'a verildi." dedi.

Tokgöz, faili meçhul soruşturması kapsamında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da aralarında bulunduğu 7 kişiyi 1993-1997 yılları arasında Şırnak'ın Cizre ilçesinde meydana gelen 23 cinayetten sorumlu olduğu gerekçesiyle tutuklanmasını talep etmişti. Tokgöz, sanıklar Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Temer Atağ'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edilmişti. Tokgöz'ün adı Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaz kararnamesinde yaşanan krizde de gündeme gelmişti. HSYK'nın görüşmeleri kilitleyen tekliflerinden biri de Savcısı Ergün Tokgöz'ün görev yerinin değiştirilmesiydi.

 

 


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?