banner39

HSYK'ya Ankara'da destek İstanbul'da protesto

HSYK'nın aldığı kararlara destek amacıyla Yargıtay ve Danıştay üyeleri ziyaretlerde bulunurken, İstanbul'da bir grup kurulun kararlarını protesto etti.

Arşiv 18.02.2010, 16:03 18.02.2010, 16:03
HSYK'ya Ankara'da destek İstanbul'da protesto

 

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK), öğle saatlerinden itibaren Yargıtay ve Danıştay üyeleri akın akın destek ziyaretinde bulundu. İstanbul'da ise HYSK'nın kriz çıkaran kararı protesto edildi. 

HSYK'ya gruplar halinde gelen yüksek yargı organları üyelerinin, kurul üyelerine desteklerini ilettikleri belirtildi. Danıştay Başsavcısı Yılmaz Çimen, HSYK'dan ayrılırken ''çok özel ve çok anlamlı'' bir ziyarette bulunduklarını belirterek, ''Her şey ortada. Sizin gördüğünüzü biz de görüyoruz. Çok çok anlamlı bir ziyaret yaptık'' dedi. 

 

AVUKATLARDAN HSYK'YA PROTESTO

Öte yandan ''Hukuk ve Demokrasi Platformu'' üyesi avukatlar, HSYK kararını protesto amaçlı olarak Kadıköy Adliyesi önünde pankart ve dövizler açtı. Grup adına bir basın açıklaması yapan avukat Gökhan Bozkurt, HSYK'nın Erzurum özel yetkili başsavcıvekili ve savcılarının yetkilerinin alınmasına ilişkin kararını kaygı ile karşıladıklarını söyledi. 

Bozkurt, hakkında kuvvetli suç isnadı bulunduğunu öne sürdüğü Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında işlem yapan bir başka cumhuriyet savcısının soruşturma yapmasından ötürü HSYK tarafından görevinden alınmasının yargıya alenen müdahale olduğunu savundu.

CHP'DEN DESTEK ZİYARETİ

Bu arada tututklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i avukatları ve CHP'li 3 milletvekili cezaevinde ziyaret ediyor. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatları ile CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe Erzurum H Tipi Cezaevine geldi. Avukatlar ile milletvekilleri, burada herhangi bir açıklama yapmadan Cihaner'i ziyaret etmek amacıyla cezaevine giriş yaptı.

 

Kaynak: Ajanslar/ ntv

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?