banner39

HSYK'ya yurt genelinden tepki yağıyor

HSYK'nın ani bir kararla soruşturma yürüten savcıların yetkilerini ellerinden alması yurt genelinde tepkilere yol açtı.

Arşiv 19.02.2010, 16:09 19.02.2010, 16:42
HSYK'ya yurt genelinden tepki yağıyor

HSYK'nın Erzurum'daki savcıların yetkisi alması üziren bir çok ildeki Baro ve hukukçular derneğinde tepkiler yağdı.

 

Eylem yapıp basın açıklamasının yanı sıra gazetelere de ilanlar verildi. Erzurum Barosu'na kayıtlı yaklaşık 30 avukat, haklarında suç duyurusunda bulunulan ve yetkileri kaldırılan savcılara destek ziyareti gerçekleştirdi. Avukatlar adına konuşan Zahide Yavuz, yüksek yargının siyasi bir kurum gibi açıklama yaptığını belirterek, Türkiye'nin yargıçlar hükümetine doğru gittiğini söyledi. 

Erzurum Barosu'na kayıtlı avukatlar bugün öğleden önce Adliye Binası önünde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) aldığı kararı kınayan bir açıklama yaparak, yetkileri alınan savcılara destek verdi. Grup adına konuşan Avukat Zahide Yavuz, HSYK kararının keyfi olduğunu belirti.

Bir ilin Cumhuriyet Başsavcısı'nın tutuklanmasına yetecek kadar somut delillerin varlığının mahkemece kabul edilmesinin göz ardı edildiğini dile getiren Yavuz, kamuoyunda yargılama yetkisinin nerede olması gerektiği yönünde tartışmaların yoğunlaşmasını üzülerek izlediklerini kaydetti.

Yüksek yargının görev ve yetkilerinin Anaysa ve ilgili yasalarda düzenlendiğini belirten Yavuz, "Yüksek yargıdan beklenen tarafsız ve bağımsız olarak her tür siyasi, ideolojik ve sübjektif değerlendirme ve yaklaşımlarda uzak olarak görevlerini ifa etmesidir. Ancak ülkemizde bunun böyle olmadığını yüksek yargının Anaysa ve yasaların kendilerine verdiği yetkileri aşarak yetki gaspında bulunduğunu, tartışmalı ve siyasi kararlar alındığını üzülerek müşahede etmekteyiz." diye konuştu.

Türkiye'nin hızlı bir şekilde demokrasiden yargıçlar hükümetine doğru hızla ilerlediğini ifade eden Avukat Yavuz, yüksek yargının görevlerini ile çelişen yaklaşımının hâkim ve savcılar üzerinde vesayeti aşan bir baskıya dönüştüğüne dikkat çekti.

Erzurum Barosu'na kayıtlı yaklaşık 30 avukat, haklarında suç duyurusunda bulunulan ve yetkileri kaldırılan savcılara destek ziyareti gerçekleştirdi.8 İLİN BAROSU'NDAN HSYK'YA TEPKİ

Kahramanmaraş'ta, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) savcıların özel yetkilerini kaldırmasıyla ilgili kararına tepki gösterildi.

Adıyaman, Afyon, Çankırı, Iğdır, Kayseri, Şırnak ve Yozgat barolarının da destek verdiği açıklamayı yapan Kahramanmaraş Barosu Başkanı İsmail Kahveci, yargı bağımsızlığına karşı açıkça darbe yapıldığını vurguladı.

Kahveci, HSYK tarafından Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile birlikte 4 savcının özel yetkilerinin kaldırılmasını, anayasada belirtilen hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı ilkesinin açıkça ihlal edilmesi olarak değerlendirdi.

Kahveci, Yargıtay ve Danıştay'ın HSYK'nın aldığı kararı doğru bulduğunu açıklaması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Habur, Erzincan ve Erzurum adli yargı çevrelerince başlatılan tahkikatları incelemeye almasının da yargı adına kaygı verici gelişmeler olduğunu söyledi.

HSYK'nın görev ve yetkilerinin yasa ile belirtildiğini hatırlatan Kahveci, yürüttüğü soruşturma sebebiyle savcılarının yetkilerinin alınmasının HSYK'nın görevleri arasında yer almadığına dikkat çekti.

Kahramanmaraş'ta, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) savcıların özel yetkilerini kaldırmasıyla ilgili kararına tepki gösterildi.Kahramanmaraş Barosu Başkanı İsmail Kahveci, yargı bağımsızlığına karşı açıkça darbe yapıldığını vurguladı.İSTANBUL'LU AVUKATLARDAN KAMPANYA


"Yargıda Reform Grubu" üyesi avukatlar, yeni anayasa ve yargı reformu için İstanbul Adliyesi önünde eylem yaptı. Avukatlar, derin ilişkileri ortaya çıkarmak için harekete geçen bazı hakim ve savcıların HSYK ve yüksek yargı tarafından engellendiğine dikkat çekti.

Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi, bugün 'Yargıda Reform Grubu' üyesi avukatların eylemine sahne oldu. Günlerdir gündemi meşgul eden yargı krizinin ardından avukatlar "Yargıda reform" talebiyle eylem yaptı. Maskeli, asker şapkalı ve general apoleti takmış bir avukat, üzerine '82 Anayasası' yazılı bir karton giyerek açıklamaya katıldı.

Basın açıklamasının ardından avukatlar yargı reformunun ilk adımı olarak imza kampanyası başlattı.ESKİŞEHİR'DE GAZETE İLANIYLA PROTESTO


Eskişehir'de Hukuksal Bakış Derneği üyesi avukatlar, savcı Osman Şanal'ın yetkilerini alan Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nu yerel gazetelere verdikleri ilanla protesto etti.

"Vicdanımız sızlıyor" başlıklı ilanda, hukuka güvenin HSYK ve yüksek yargı organları tarafından zedelendiği, hukuka olan inancın zayıflatıldığı vurgulandı.

Eskişehir Hukuksal Bakış Derneği'ne mensup hukukçular olarak, HSYK'nın verdiği kararın vicdanları sızlattığı belirtilen ilanda şu ifadelere yer verildi: "HSYK'nın aldığı karar, yazılı hukuk kuralları çerçevesinde mi, yoksa birilerinin hukukuna uygun olarak mı alındığı artık milletimiz tarafından bilinmektedir. HSYK burada keyfi davranmıştır. Anayasayı ihlal etmiştir. Yaşanan bu gelişmeler karşısında, Anayasa Mahkemesi yasamayı, Danıştay yürütmeyi, HSYK da yargıyı kilitlemiştir.

BOLU'LU AVUKATLAR: BU BİR GÖZDAĞIDIR


Bolu'da, Çağ Hukukçular Derneği'ne üye avukatlar, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nun, Erzincan'daki soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılara müdahalesine tepki gösterdi.

Basın toplantısı düzenleyen avukatlar adına açıklama yapan avukat Erol Altıntaş, HSYK'nın Erzurum Adliyesi'nde görev yapan ve yaptıkları bir soruşturma nedeniyle yetkileri elinden alınan cumhuriyet savcılarına yönelik kararının, hâkim ve savcı bağımsızlığına yönelik açık bir müdahale olduğunu söyledi.

Müdahalenin, gözdağı niteliğinde olduğunu belirten Altıntaş, "HSYK'nın Anayasa'dan kanundan almadığı bir yetkiyi kullanarak yargılama sürecine müdahil olması, savcıların yetkilerini elinden alması, savcıların yürütmüş olduğu soruşturmayı ve bundan sonraki bu tür soruşturmaları yürütecek diğer hâkim savcılara yönelik bir gözdağı niteliğindedir." dedi.


Bolu'lu avulatlar adına düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan avukat Erol Altıntaş (ortada), kararın hâkim ve savcı bağımsızlığına yönelik açık bir müdahale olduğunu söyledi.

CESUR SAVCILAR 'KAFES'E ALINDI

Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)'nun kararını yargıya 'balyoz' olarak değerlendirdi.

Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkanı Çelik, yaptığı açıklamada, Başsavcı Osman Şanal ve arkadaşlarının yetkilerinin alınmasına tepki göstererek, "Bu kararla, cesur savcılar kafese alındı. Soruşturmaya da balyoz indirilmiştir." dedi. HSYK'nın kararı ile yargının rengini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Çelik, bağımsızlık ilkesine bağlılık yemini edenlerin, çetelerle mücadele eden savcıları hedef almalarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Çelik, hâkim ve savcıların bağımsızlığını sağlamak ve korumaktan sorumlu olan HSYK'nın, devam eden bir soruşturmada ihsas-ı rey anlamına gelecek şekilde karar vermesinin, hukuka aykırı ve demokrasiye bir karşı koyuş anlamına geldiğini kaydetti.

MÜSTEŞARIN İSTİFASINI İSTEDİLER

Evrensel Hukukçular Platformu Başkanı Hasan Hüseyin Tanrıverdi, HSYK'nın Erzincan soruşturmasında Erzurum özel yetkili savcılarının yetkilerini kaldırmasının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, ''HSYK, bu zamana kadar görülmemiş bir usul ile anayasaya aykırı bir karar vermiştir.'' dedi.

Tanrıverdi, Akar Otel'de düzenlediği basın toplantısında, Erzurum savcılarının yetkisizleştirilmesinden HSYK toplantısına katılan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Karaman'ı da sorumlu tutarak görevden alınmasını istedi.

 

Kaynak: CHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?