Hububat fiyatlarını piyasa belirleyecek

Tarım Bakanlığı hububat müdahale alım fiyatını ton başına 550 TL olarak belirledi. Ton başına 50 lira da prim desteği uygulanacak.

Hububat fiyatlarını piyasa belirleyecek

Tarım Bakanlığı 2010-2011 sezonu için hububat müdahale alım fiyatını tonu 550 TL olarak belirledi.
Kimi üretici örgütleri fiyatı, beklentinin altında olduğu gerekçesiyle eleştirirken Türkiye'nin bazı üretim merkezlerinde ise fiyat beklentiler doğrultusunda bulundu.
Ancak fiyatın seyrini temel olarak etkileyecek karar ‘ithalat'la ilgili oldu.
Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında 1 yıl süreyle buğday ithalatı yasaklandı.
Böylece hükümet, bu sene rekoltenin de kısmen düşük olması beklenen buğdayda, arz fazlasını sınırlayıp fiyatların piyasada yükselmesini sağlama yoluna gitti.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hububatta müdahale alım fiyatlarını açıkladı.
Buna göre kademeli olarak uygulanacak müdahale alım fiyatının 2010-2011 üretim sezonunda ‘Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert Buğday' için haziran, temmuz ve ağustos aylarında ton başına 550 lira, eylül ayında 560 lira, ekimde 570, kasım ayında ise 580 lira olacak.
Eker, TMO'da düzenlediği basın toplantısında, yeni hasat döneminde kademeli müdahale alım fiyatı uygulanacağını belirterek çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin belgelerinde belirtilen ürünlerin tamamının satın alınacağını söyledi.
Bakan Eker, ton başına 50 lira da prim desteği uygulanacağını vurguladı.
Dahilde işleme rejimi (DİR) kapsamında ihracat öncesi hammadde ihtiyacının ithalat yoluyla karşılanmasının piyasaya olumsuz etkisini gözlediklerini ifade eden Eker, "Buğday ithalatının bir yıl süreyle kapalı tutulması öngörülüyor" dedi.
Buna göre, 1 Mayıs 2011'e kadar ihraç kaydıyla ithalat yapılamayacak.
Eker, TMO'nun bu yıl 5.5 milyon ton alım yapacağını açıklayarak, 3 milyar TL'lik finansman kullanacaklarını ifade etti.
Konuyu Referans'a değerlendiren Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ithalatı engelleme kararını desteklediklerini ifade ederek bunun üreticinin lehinde sonuçlar doğuracağına dikkat çekti.
Yetkin, "Hükümet genel olarak tarım politikasında enflasyon oranında bir artışla fiyat belirliyor. Bunu yaş çayda da gördük. Ancak girdi enflasyonunun daha yüksek olduğu düşünülerek daha fazla artış yapılabilirdi" dedi.
Yetkin destek primlerinin bölgesel verilmesi gerektiğine dikkat çekerek "Trakya ile İç Anadolu'da verim bir değil, bu durumun da gözetilmesi gerekir" diye konuştu.
Hükümetin üreticinin lehine olan ithalatı engelleme kararının 2011'in seçim yılı gözetilerek alındığına dair eleştirileri de değerlendiren Yetkin; "Seçime endeksli karar alındığını sanmıyorum. Fındık stratejisi, hayvancılık destekleri gibi tabanda daha geniş karşılığı bulunan destekler ile ilgili eleştiriler makul olabilir ama buğdayın bu denli bir geniş tabanı söz konusu değil" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 11:36
banner53
YORUM EKLE

banner39