banner39

Hukukçulardan 'ihsas-ı rey' uyarısı

Seyfi Oktay'la konuşmaları telefona takılan AYM üyesinin ilgili davaya artık bakamayacağı uyarısı yapıldı.

Arşiv 15.06.2010, 08:02 15.06.2010, 12:04
Hukukçulardan 'ihsas-ı rey' uyarısı

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın reform paketinin iptali için Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu'yla yaptığı görüşme, hukukçuların tepkisini çekti.

Telefon kayıtlarına bakıldığında, Kantarcıoğlu'nun değişikliğe karşı olduğunun anlaşıldığı vurgulanıyor. Henüz dava açılmadan ihsas-ı reyde bulunan Kantarcıoğlu'nun davadan çekilmesi gerektiği belirtiliyor. Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya istifa çağrısı yaparken, Prof. Mustafa Kamalak, göreve devam etmenin yargıya zarar vereceğini söylüyor. Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Erdem Gençay da, "Oktay'ın yargıyı etkilediği, Kantarcı-oğlu'nun ihsas-ı reyde bulunduğu belli." diyor.

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Erdem Gençay, Seyfi Oktay'ın yargıyı etkileme girişimlerinin avukatların hukuka duyduğu güveni zedelediğini belirtiyor. "Avukatlar böyleyken vatandaşın düştüğü durumu siz düşünün." diyen Gençay, Fulya Kantarcıoğlu ile Oktay arasındaki diyalogları şöyle yorumluyor: "Konuşmalar bizi endişeye sevk etti. Gerçek olmasın diliyoruz. Tüm telefon görüşmelerine baktığımızda anlıyoruz ki, bunlar davayı yönlendirme amaçlı. Basit bir bilgi alışverişi değil. Anayasa Mahkemesi gündemindeki davayla ilgili endişeliyiz."

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Avukat Sinan Kılıçkaya, telefon görüşmelerine göre Seyfi Oktay'ın yargıya açık bir müdahalede bulunduğunu vurguluyor. Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelecek muhtemel bir konuda yargıyı etkilemeye çalıştığına dikkati çekerek şu eleştirileri sıralıyor: "7'ye 4 gibi sayı vermesi diğer üyelere de saygısızlık. Kantarcıoğlu açıkça ifade etmese bile ihsası reyde bulunmuş. Telefon görüşmelerinden Oktay gibi düşündüğü, anayasa değişikliğine karşı olduğu net şekilde anlaşılıyor. Dolayısıyla yasa henüz önüne gelmeden görüşü önceden bellidir. Yargılamaya hakim olarak katılmamalı. Demokratik toplumda böyle bir şey olmaz. Kimse Türkiye'yi az gelişmiş demokrasiyle mahkûm etmemeli. Kendisini istifaya davet ediyoruz."

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak ise adaleti etkileyici, şüphe uyandırıcı bir durumda hem hukuk usulü hem ceza usulüne göre hakimin çekilmesi gerektiğini vurguluyor. Kamalak, şu görüşleri belirtiyor: "Fulya Hanım'ın, her bakımdan çekilmesinde fayda var. Medyaya düştüğüne göre hakimin kendiliğinden çekilmesi gerekir. Birilerinin ihtarına lüzum yok. AK Parti de çekilmesini isteyebilir. Çünkü Kantarcıoğlu'nun görüşünü duymayan kalmadı. Çekilmediği takdirde yargıya zarar verir. Adalete güven zedelenirse bu güveni onarmak güç olur."

 

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?