banner39

Hükümet DTP krizine el attı

Başbakan Erdoğan, DTP'liler için anayasa değişikliğine yeşil ışık yaktı

Arşiv 01.10.2009, 18:58 02.10.2009, 08:46
Hükümet DTP krizine el attı


Ankara 11. Ağır Ceza Mahke-mesi'nin, DTP'li milletvekillerinin zorla ifade vermeye getirilmesi kararı, TBMM'nin yeni yasama yılı açılışında gündeme oturdu.  

Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel'in polis tarafından mahkemeye götürülmesini istemeyen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Anayasa değişikliğine de varız, yasa değişikliğine de. Muhalefet de hazırsa, beraber bu işi yaparız." dedi. Sıkıntının Anayasa'nın 14. maddesiyle ilgili olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Fikrinden, düşüncesinden dolayı hiçbir insanın yargılanmasından yana değiliz. Bu ister parlamenter olsun, ister parlamenter olmasın."

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de uygun bir atmosfer oluşması halinde anayasa değişikliğini memnuniyetle gündemlerine alacaklarını açıkladı. Önceki gün Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar'a, "Meclis başkanı olarak kimseye tek milletvekili teslim etmem." diyen Şahin, dün de tavrını sürdürdü. TBMM Başkanı, yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis bahçesindeki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törende konuyu değerlendirdi. Bunun bir kriz olarak nitelendirilmesine karşı çıkan Şahin, "Meclis kendi hukukunu korur, geçmişte de korumuştur. Şimdi de koruyacaktır, hiçbir endişeye gerek yok." şeklinde mesajlar verdi. TBMM Başkanı, anayasa değişikliği konusunda Meclis'te uzlaşma komisyonu oluşturulup oluşturulmayacağına dair soruya da "Öyle bir hava oluştuğu takdirde, tabii, memnuniyetle çaba içinde oluruz. Gelişmelere bakacağız, takip edeceğiz." karşılığını verdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da konuya ilişkin sorulara muhatap oldu. "Geçen yasama yılı içinde bu olay ilk meydana geldiğinde düşüncemi söylemiştim. Ekleyecek bir şey yok." diyen Atalay, "Götürülmeyecekler mi? Böyle görüntüleri tekrar yaşamayacaklar mı?" sorusuna "Arkadaşlar, söylemiştim, dileğimiz o." şeklinde cevap verdi. İçişleri Bakanı 20 Mayıs'ta yaşanan ilk krizde, "1994'te yaşanan görüntülerin yaşanmasından kaygı duyuyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Yaşanmayacak." diye cevap vermişti.

DTP'lilerin zorla mahkemeye getirilmesiyle ilgili olarak konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, konuyu çözmek yönünde bir çalışma başlattıklarını söyledi. 
 
1994'te, dönemin Demokrasi Partisi (DEP) milletvekilleri Orhan Doğan, Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak, TBMM çıkışında polis tarafından zorla götürülmüşlerdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?