banner39

Hükümet internet devlerini dize getirmeye çalışıyor

Gerekli vergileri alamadığı için sert tedbirler alan hükümet, halen yasaklı olan Youtube'a da 30 Milyon TL vergi cezası kesti.

Arşiv 08.06.2010, 15:04 08.06.2010, 15:57
Hükümet internet devlerini dize getirmeye çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hükümet yurt dışından yayın yapan ancak Türkiye'de bir türlü temsilcilik açmayan internet devleriyle mücadele etmek için sert tedbirler alıyor. Ancak bu arada olan kullanıcılara oluyor. Çünkü yapılan bazı kısıtlamalar interneti kullanılamaz hale getiriyor. 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Youtube paylaşım sitesine ilişkin, ''Nitekim Maliye Bakanlığı bu konuda bir takibata girişmiş, mükellef olmamasına rağmen firmaya 30 milyon TL'lik vergi tahakkuku yapmıştır'' dedi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, video paylaşım sitesi Youtube'ye 30 milyon lira vergi cezası kesildiğini söyledi.

TCDD Bandırma Limanı'nın Çelebi Holdinge devri sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Binali Yıldırım, söz konusu sitenin yöneticilerine Türkiye'de reklam geliri elde ettikleri için şube açmayı teklif ettiklerini aktardı. Yıldırım, "Maliye Bakanlığı takibatına girişti, firmaya 30 milyon liralık vergi tahakku yapmıştır. Mükellef olmamasına rağmen." dedi.

İNTERNET ÜZERİNDE DENETİMLER SIKILAŞTIRILYOR

İnternet üzerinden işlenen uluslararası suçlar çok yakın bir zamanda Türkiye’de yedi gün 24 saat takibe alınıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TRT Haber’de yaptığı açıklamada, "Avrupa Siber Suç Sözleşmesi"nin bir ay içinde imzalanacağını söyledi. Sözleşme, internet üzerinden bir suç işlendiğinde ülkeler arası işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak bir ceza politikasının uygulanması anlamına geliyor. Ulaştırma Bakanı, sözleşmenin imzasıyla; örneğin kişinin rızası olmadan kanuni yollardan elde edilmemiş bilgileri, görüntüleri yayınlayanlar hakkında, hangi ülkedense o ülke ile işbirliği yapılarak 7 gün 24 saat bilgi alışverişinde bulunulabileceğini söyledi. 

Sözleşmeye şu anda 46 ülke taraf. Türkiye de bir ay içinde sözleşmeye imza atarak uluslararası siber suçları sürekli izleyebilecek.

"GOOGLE YASALARA UYMAK ZORUNDU"

Siber suçlar tartışılırken Binali Yıldırım arama motoru Google’ın yasaklandığına ilişkin algının doğru olmadığını da söyledi.Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Google ne kadar yaygın olsa da Türkiye yasalarına uymak gibi bir durumu var" dedi.Yıldırım, en düşük ücretli bile vergi verirken, dünyaca ünlü paylaşım sitesinin vergi vermemesinin özgürlük değil, özgürlüğü istismar etmek olduğunu söyleyerek "Hiç kimse özgürlükleri kısıtlamıyor" diye konuştu.

SES KAYITLARINA CAYDIRICI CEZA

Binali Yıldırım İnternet Medyası’nın sorunlarını çözecek yasal bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirterek yasadışı dinleme ve izlemelere de caydırıcı cezalar geleceğini açıkladı. Binali Yıldırım, bir telefon görüşmesi yayınlandığında, kişi şikayet ederse konunun yargının konusu olduğunu, yapılacak düzenlemeyle bunun isteğe bağlı olmaktan çıkacağını söyledi. Bunun kamu meselesi olduğunu belirten Yıldırım, "Siz şikaye edin veya etmeyin savcılar harekete geçecek." diye konuştu.

GOOGLE YASAĞI YARGIYA TAŞINDI


İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) kararıyla Google'a ait servislere kısıtlama getirildiği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. INETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5 Mayıs 2008 tarihli kararı uyarınca youtube.com sitesine erişimin engellendiğini anımsattı. Akgül, TİB'in bu mahkeme kararına dayanarak yaptığı yeni uygulamayla, 4 Haziran'dan itibaren Google'a ait 30'a yakın servise erişimde kısıtlamaların getirildiğini belirterek, bu tarihten itibaren Google servislerine erişimde ciddi sorunların yaşandığını, ayrıca internete erişimin de yavaşladığını kaydetti. TİB'in Youtube sitesinin Google ile aynı IP'leri kullandığı düşüncesiyle IP havuzundaki tüm sitelere engelleme getirdiğini ifade eden Akgül, bunun sonucu olarak Türkiye'de binlerce kişinin ve şirketin kullandığı gmail dahil bütün Google servislerine erişimde yaşanan sıkıntıların sürdüğünü belirtti.

banner53
Yorumlar (1)
ibrahim 11 yıl önce
Ulaştırma bakanlığının,internet üzerinden işlenen suçlar,kutsal değerlere hakaret,uyuşturucunun yaygınlaştırılması,cinsel sapkınlıklar,şiddet ve terör karşıtı bir girişimde bulunması zorunludur.Bu alanda caydırıcı önlemler geliştirilmelidir.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?