banner39

Hükümet üç karşı bildiri ile tarihe geçti

Son bir yılda e-muhtıra, kapatma davası ve Yargıtay bildirilerine hükümet sert karşılıklar verdi.

Arşiv 22.05.2008, 15:11 22.05.2008, 16:10
Hükümet üç karşı bildiri ile tarihe geçti


AK Parti hükümeti son bir yılda hükümete ve partiye karşı yapılan açıklama veya eyleme karşı tarihe geçecek üç bildiri yayınladı.

AK Parti, 27 Nisan 2007'de Genelkurmay Başkanlığı'nın gece geç saatlerde yaptığı açıklamaya, 28 Nisan'da, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kapatma davasına ilişkin 14 Mart'ta ve Yargıtay Başkanları Kurulu'nun bildirisine karşı da 21 Mayıs'da olmak üzere toplam üç önemli bildiri yayınladı.

Bildirilerin hazırlanması ve okunmasında AK Parti'nin uyguladığı strateji de ortaya çıktı.

Bildirilerden ikisi Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, biri de Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat tarafından kamuoyuna açıklandı.

Her bildiri öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında mini zirve gerçekleşti. Zirvelerin ikisi Başbakanlık Resmi Konutu'nda, biri de AKP genel merkezinde gerçekleşti.

Mini zirvelerde alınan bildiri kararının ardından bildirilerin ikisini Cemil Çiçek, birini de Dengir Mir Mehmet Fırat kaleme aldı ve okudu.

Bildiriler sistemli biçimde biri Genelkurmayı'ın açıklamasına ilişkin olanı Başbakanlık'ta, partinin kapatılmasına dönük olanı AK Parti genel merkezinde son olarak da Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun bildirisine karşı açıklanan bildiri de Meclis'te okundu.

Dolayısıyla AK Parti, bildirilerinin muhatabına göre, bildirileri kamuoyuna açıklanmasına ilişkin mekan seçiminin de titizlikle belirlediği bir strateji çerçevesinde yaptı.

İki bildiri okunurken hem Parti Genel Merkezinden, hem TBMM Grubundan hem de hükümetten bir temsilcinin bulunmasına özen gösterildi.

Genelkurmay'a verilen cevapta ise açıklaması Cemil Çiçek tek başına yaptı.

AK Parti'nin üç bildirisinde de aynı sertlikte ifadeler kullanıldı. AK Parti'nin yayınladığı bildirilerin cümle yapıları ile sayılarında da bir benzerlik görüldü.

AK Parti'nin Genelkurmay açıklamasına yönelik bildirisinde 27 cümle yeraldı.

AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin yayınlanan bildiri de 22, Yargıtay bildirisine verilen yanıtta ise 24 cümle yeraldı.

Bildirilerin açıklanış saati olarak, Genelkurmay açıklamasına 28 Nisan Cumartesi günü saat 15.00 tercih edildi.

Kapatılma davasına ilişkin bildiride 14 Mart'ta saat 21.00, son bildiride ise saat 19.00 tercih edildi.

Kaynak: Zaman

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?