Hükümet ve sendikalarda mutlu tablo

Bakan Dinçer, 1 Mayıs kutlamaları için işçi sendikalarının kendilerinden sadece manevi destek talepleri olduğunu söyledi.

Hükümet ve sendikalarda mutlu tablo

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 1 Mayıs kutlamaları için işçi sendikalarının kendilerinden sadece manevi destek talepleri olduğunu belirterek, "Ama biz hem maddi hem manevi olarak yanlarında olduğumuzu ifade ettik. Birlikte olacağız" dedi. 

İşçi konfederasyonlarını kabulün ardından açıklama yapan Dinçer, 1 Mayıs kutlama programı hakkında konfederasyon yöneticilerinin bilgi verdiğini, bakanlık olarak yapabilecekleri her şeye destek olacaklarını belirtti.

Konfederasyonların kendilerinden bir talepte bulunmadığını ve konfederasyonların kendi hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Dinçer, İstanbul Valisi Muammer Güler ile görüştüğünü, memnuniyet verici bir durumla karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Sendikaların büyük bir sorumluluk içinde İstanbul ve Ankara'da yaptıkları çalışmalarda uyum içinde ve hassasiyetlerini ortaya koyarak hareket ettiklerini ifade eden Dinçer, "Bizden sadece manevi destek talepleri var ama biz hem maddi hem manevi olarak yanlarında olduğumuzu ifade ettik. Birlikte olacağız" diye konuştu.

Dinçer, sadece işçi konfederasyonlarıyla görüşmesinin nedeninin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Çünkü devlet memurları sendikalarıyla alakalı olarak, sorumlu başka bir bakanlığımız var. Üçlü danışmayı iki grupta yapıyoruz. İşçi sendikalarıyla üçlü danışmayı ben yapıyorum, devlet memurları sendikalarıyla üçlü danışmayı da Devlet Bakanımız Hayati Bey yapıyor. Bu bakımdan diğer bakan arkadaşımızın da ben, benzer bir çalışmayı yapacağını tahmin ediyorum."

Dinçer, sendikaların 1 Mayıs'ta İstanbul halkının da haklarına riayet edeceklerine dair sorumluluk içinde hareket edeceğini kaydetti.
"GÜVENLİK ENDİŞESİ İÇİNDE OLUNMAMALI"

Sendikaların ve işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlayan Dinçer, şöyle devam etti:

"Özellikle sendikal haklar konusunda özgürlük alanını ne kadar genişletirsek, sendikalarımız o kadar çok sorumlu hissedeceklerdir kendilerini. 1 Mayıs'ta yapılacak toplantıda da daha çok sorumluluğu üstlenmiş görünüyorlar. Bu açıdan bakıldığında ben, bir güvenlik endişesi içinde olmamak gerektiği kanaatindeyim."

Dinçer, "Geçen yıllarda da konfederasyonlar, 'kontrol altına alırız' sözü vermişlerdi. Önceki yıllarla şimdi arasında ne değişti? Niye izin verdiniz?" sorusuna, "Türkiye değişti ve değişiyor" yanıtını verdi.

Bakan Dinçer, Taksim meydanına sınırlı giriş izni verilip verilmemesi konusundaki soru üzerine, "Her şey o gün serbest. Herkes o gün serbest olacak" dedi.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 17:07
banner53
YORUM EKLE

banner39