Hükümet yaralılara odaklandı, asker sessiz

Türkiye, İsrail'e ne dozda tepki vereceğini belirlemek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın tavrını bekliyor.

Hükümet yaralılara odaklandı, asker sessiz

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni- Ankara

Türkiye, İsrail’e ne dozda tepki vereceğini belirlemek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın tavrını bekliyor.
 
İsrail ordusunun uluslararası sularda Türk gemisine saldırması, uluslararası hukuka göre Türk toprağına yapılan bir saldırı olarak kabul ediliyor. Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e yönelik açıklamasında bu konuyu şimdilik satır arasına gizlemeyi tercih etti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bu görüşmelerin içeriği şimdilik netleşmezken, Türkiye şu anda 30’u aşkın yaralıyı Türkiye’ye getirmek için İsrail’le görüşmeler yapıyor.

ARINÇ ACİL DURUM ZİRVESİ TOPLADI

Başbakan Erdoğan’ın Latin Amerika gezisine çıkmadan önce vekalet verdiği Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sabah saatlerinde Başbakanlık’ta acil durum toplantısı yaptı.
Halen devam eden toplantıya İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Sonrada Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı toplantıya 11.45’te Sağlık Bakanı Recep Akdağ da dahil oldu. Toplantıdan yazılı ve veya sözlü herhangi bir açıklama yapılmazken, yaralıların Türkiye’ye nasıl getirileceği konusunda hazırlık yapıldığı öğrenildi.

BAŞBAKANIN UÇAĞI HAZIR BEKLİYOR

Öte yandan Şili’de bulunan Başbakan Erdoğan’ın uçağı havaalanında hazır bekletiliyor. Erdoğan, Türkiye’de sabah saatlerinde başlayan İsrail saldırısını saat farkından dolayı Şili’de gece yarısı öğrendi. Erdoğan’ın uçağının Şili’de sabah Türkiye’de de akşam olduğu dakikalarda kalkması bekleniyor. Türkiye’nin tavrı yarın Erdoğan’ın temaslarını kısa keserek Türkiye’ye gelmesinin ardından netleşecek. Erdoğan’ın uçakta Türk gazetecilere yapacağı ilk açıklama da önem taşıyor.

GÜL 14.30’DA KONUŞACAK

Ankara’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de sessizliğini saat 14.30’da bozması bekleniyor. Gül, Çankaya Köşkü’nde saat 14.30’da Antakya Süryani Katolik Patriği ve Süryani Katolik Toplumu Genel Ruhani Reisi Mar İğnatiyos Yousuf Yunan ve beraberindeki Heyeti kabul edecek. Gül’ün bu kabulde konuşması bekleniyor.

ASKERİN TAVRI

Alınan bilgilere göre Genelkurmay Başkanlığı, olaya “soğukkanlı” yaklaşıyor. İsrail’in Mavi Marmara gemisinin yanaşmak istediği bölgenin İsrail tarafından “ambargo bölgesi” ilan edildiğine vurgu yapan askeri yetkililerin, “İsrail’in bu bölgeyi ambargo bölgesi ilan etmesine BM gibi uluslar arası kuruluşların yanı sıra bölge ülkelerinden de ciddi tepki gelmiyordu. Sessiz bir kabul verdi. Böyle bir diplomatik ortamda, ‘ambargo bölgesi’ne girilirse, böyle bir tepkiyle karşılaşmak normaldir” yaklaşımında olduğu kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 12:22
banner53
YORUM EKLE

banner39