banner39

Hükümete Başbakan Vekili Özgürgün başkanlık edecek

KKTC yeni hükümet kuruluncaya kadar Başbakan Vekili Hüseyin Özgürgün hükümete başkanlık edecek.

Arşiv 24.04.2010, 00:41 24.04.2010, 00:41
Hükümete Başbakan Vekili Özgürgün başkanlık edecek


KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Derviş Eroğlu'nun Başbakanlık görevinden ayrılmasıyla düşen hükümet, yeni hükümet kuruluncaya kadar Başbakan Vekili Hüseyin Özgürgün başkanlığında görevini sürdürecek.

KKTC Cumhuriyet Meclisinin Cumhurbaşkanının ant içtiği bugünkü olağanüstü toplantısında, milletvekillerinin bilgisine sunulan, Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığını kabul etmesiyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu kararı ve Eroğlu'nun ayrılmasına ilişkin tezkereye göre, yeni hükümet kuruluncaya kadar mevcut Bakanlar Kurulu görevini sürdürecek.

SORUMLUSU KIBRIS TÜRK TARAFI DEĞİLDİR

Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, halkın takdiriyle seçildiği Cumhurbaşkanlığı görevini, bu törenle devralmakta olduğunu belirterek, "Bana yaşamımın en anlamlı, en yüce görevini veren Kıbrıs Türk halkının önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum" dedi.

Bu görevi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında devralmanın da kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını belirten Eroğlu, egemenlik ve çocukların gelecek açısından önemine işaret ederek, bugünü çocuklara armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü de rahmet ve minnetle andı.

"HALKA SÖZ VERDİKLERİMİZİ BİRER BİRER GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "halka söz verdiklerini birer birer gerçekleştireceklerini" vurgulayarak, en büyük güçlerinin demokratik parlamenter sistem, halk ve Türkiye olduğunun farkında olduklarını söyledi.

Hedeflerinin Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğini en üst düzeye çıkarmak olduğunu ve Ulusal Konseyin mutlaka kurulacağını kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Ulusal Konsey mutlaka kurulacak ve Cumhuriyet Meclisimiz hükümetimizle düzenli istişare etme mekanizmaları gerçekleştirecektir. Ulusal Kıbrıs davamızın ortak olduğu bilinciyle Anavatan Türkiye devlet ve hükümet yetkilileriyle el ele ve gönül birliği içinde hareket edilecektir. Gerek görüşmeci heyetimizin belirlenmesinde, gerekse diğer ekiplerimizin oluşturulmasında toplumumuzun değerlerinden azami oranda yararlanma kararlılığındayız. Cumhurbaşkanlığı kapıları halkımıza açık olacak, halkımız bizleri her zaman yanında görecektir."

"AMBARGO VE İZOLASYONLAR ULUSLARARASI CAMİANIN AYIBI"

Kıbrıs Türk halkına hala ambargo ve izolasyon uygulanmasının uluslararası camianın bir ayıbı olduğu ve Rum uzlaşmazlığını körüklediğine işaret eden Eroğlu, barış görüşmelerinde bir sonuca ulaşılamamasının sorumlusunun Kıbrıs Türk tarafı olmadığını vurguladı.

Eroğlu şunları kaydetti:

"Kimse bizi özgürlüğümüz için mücadele ettik, egemenliğimize sahip çıktık, devletimizi kurduk diye cezalandıramaz. Tarihi gerçekler ortadadır. Kıbrıs Türk halkı asla saldırgan bir taraf olmamış, Kıbrıs Rumlarının adada kendisi kadar hak sahibi olduğunu inkar etmemiştir. Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesi sonucunda kendi devletini kurması, yöneltilen saldırıların sonucudur. Uzun yıllardır BM gözetiminde sürdürülen barış görüşmelerinde bir sonuca ulaşılamıyorsa bunun sorumlusu Kıbrıs Türk tarafı değildir."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının ortaya çıkan çözüm fırsatlarına olumlu yaklaşmasına rağmen Rum kesiminin hep çözümü reddeden taraf olduğuna dikkati çektiği konuşmasında, yaşananlar ortadayken halen Kıbrıs Türk tarafının cezalandırılması, verilen sözlerin tutulmaması ve baskıların Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafına yönlendirilmesinin doğru bir tutum olmadığının altını çizdi.

ULUSLARARASI CAMİAYA MESAJ

Bu tarihi günde, BM ve uluslararası camiaya mesaj vermek istediğini de ifade eden Eroğlu, "Halkımız ve bizler Kıbrıs meselesinin artık bir neticeye bağlanmasından yanayız. Biz adadaki mevcut gerçeklere uygun, Kıbrıs Türk halkının eşit egemenliğinin ve çıkarlarını gözetecek şekilde en kısa sürede kalıcı ve adil bir çözüme ulaşmak için BM parametreleri çerçevesinde görüşmeleri, tüm konularda anlaşmadan hiçbir konuda anlaşılmış olmayacaktır mutabakatına uygun olarak, iyi niyetle sürdürme kararlılığındayız" dedi.

Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bir mektup göndererek görüşme sürecini kaldığı yerden devam ettirme isteklerini bildireceğini de açıkladı.

Eroğlu, Kıbrıs Rum yönetimine ise şöyle seslendi:

"Eğer Sayın (Rum yönetimi lideri Dimitris) Hristofyas iyi niyetle masaya gelirse görüşmelerin olumlu sonuç vermemesi için hiçbir neden yoktur. Yeter ki adadaki mevcut gerçekler göz önünde bulundurulsun ve eşit egemenliğimiz; bizim de bu topraklarda var olma hakkımız olduğu göz ardı edilmesin."

Derviş Eroğlu, görev süresi içerisinde Avrupa Birliğinin verdiği sözleri yerine getirmesine, ilişkilerin geliştirilmesine, İslam ülkeleriyle mevcut bağların daha ileri noktalara taşınmasına, diğer Türk devlet ve topluluklarıyla her alanda bugünkünden daha fazla işbirliği olanakları yaratılmasına ağırlık vereceklerini, bunlar için gerekli görevlendirmelerini yapacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasında son olarak halka seslenerek Cumhuriyet Meclisinde içtiği anda sahip çıkacağını, KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı olarak herkese eşit mesafede duracağını, kucaklayıcı olacağını vurguladı.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?