banner39

Hükümetten doğuda kayak açılımı

Hükümet, doğudaki karla kaplık dağlarda kayak merkezleri açmaya hazırlanıyor.

Arşiv 02.01.2010, 14:37 02.01.2010, 14:37
Hükümetten doğuda kayak açılımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 40'a yakın ilde kayak merkezleri yapılacak. Ancak bu kez amaç spordan ziyade 'açılım'a başka bir boyut katmak. Hem kış turizmini geliştirmek hem de sokak eylemleriyle gündeme gelen bölgedeki çocukların enerjilerini spora yönlendirmek.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, proje kapsamındaki illerin başında Tunceli, Hakkari, Ağrı ve Van geliyor. Yapılacak kayak merkezlerinde pistler, telesiyej, teleski, kayak evleri ve kafeteryalar yer alacak. Bölgede incelemelerde bulunan spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, "Projeyi sportif açıdan olduğu kadar sosyal açıdan da önemsiyorum. Bölgeyi kış turizmi açısından, ekonomik, sosyal ve sportif açıdan canlandırmak istiyoruz" dedi. Özak, kayak merkezleri yapılacak illerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi'nde olduğunu belirtti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Ardahan, Van ve Ağrı'daki pist ve tesislerin yapımına başladı.

Hakkari'nin Sümbül Dağı ile Tunceli'nin Ovacık ilçesinde yapılacak pistler için de ihaleye çıkıldı. Pistlerin Ocak 2011'e kadar tamamlanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?