banner39

Hükümet'ten Yargıtay'a kısa ama sert açıklama

Yargıtay'ın hükümeti hedef alan bildirisinden hemen sonra hükümet de Yargıtay'a karşı aynı sertlikte cevap verdi.

Arşiv 21.05.2008, 15:27 21.05.2008, 16:19
Hükümet'ten Yargıtay'a kısa ama sert açıklama


Yargıtay Başkanlar Kurulunun, kapatma davasında görüş bildirenleri hedef alan açıklamasından sonra hükümet cephesinden anında cevap geldi.

Yargıtay Başkanlar Kurulu bir bildiri yayımladı. Bildiride Ak Parti hakkında açılan kapatma davası için görüş bildirenlere sert tepki gösterildi. Ancak, hükümet eleştirilere beklemeden cevap verdi ve bildiriyi siyasi olarak değerlendiklerini açıkladı.

Yargıtay'ın açıklamalarına hükümet adına cevap veren Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "bildiri gereksiz ve siyasi olmuştur" dedi.

Bakan Şahin, bildiride yer alan "son bir yıl içerisinde Cumhuriyet'in kazanımlarının tartışmaya açıldığı, yargıya yönelik saldırıların ivme kazandığı" yönündeki değerlendirmelere katılmadığını söyledi.
 
Bildirideki, "Yürütmenin güdümünde bir yargı istendiği" yönündeki ifadeleri de eleştiren Şahin, "Ne yürütme yargının ne de yargı yürütmenin güdümünde olmalıdır. Biri diğerinin güdümünde olmamalıdır. Adalet Bakanlığı ve hükümet olarak kuvvetler ayrılığı ilkesi neyi gerektiriyorsa bu istikamette bu zamana kadar çalışılmıştır, bundan sonra da çalışılacaktır" dedi.
 
Şahin, "Bu tür bildirileri biraz da siyasi amaçlı olarak değerlendirdiğimi ifade etmek istiyorum. Başta Yargıtay Başkanımız olmak üzere tüm Yargıtay üyelerine derin bir saygım var. Ama böyle bir bildirinin hiç gereği yoktu. Dam üstünde saksağan gibi oldu" diye konuştu.

PİYASALAR KÖTÜ ETKİLENDİ

Yargıtay Başkanlar Kurulu'ndan yapılan basın açıklaması piyasalar çok kötü şekilde etkilendi. Açıklama yapıldıktan sonra, dolar yükselerek serbest piyasada 1.2470 YTL'ye yükseldi. Dolar ortalama düne göre yüzde 0.65 değer kazandı. Euro'da ise durum çok daha farklı. Euro Dolar'a nazaran daha hızlı bir yükseliş izliyor. Euro 1,9640'larda devamö ediyor. Yargıtay'ın açıklamarı faizi de vurdu. Gösterge tahvilin bileşik faizi 19.55'ten yüzde 19.65'e tırmandı.

İLGİLİ HABER:

Yargıtay, 'kapatma eleştirileri'nden çok rahatsız


...

banner53
Yorumlar (1)
Malatyalı Abdullah 13 yıl önce
Yargı-tay'ı anlamak mümkün değil. cünkü bunlarınki adelet değil. Vatanperverlik hiç değil. Kafalarında kurdukları despot yönetim şablonlarına uymayanları. Afaroz ediyorlar.Bunların savundukları fikirlerin dünyada bir örneğide yoklar. Ben bunlara acaip despotlar diyorum.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?