'Huni' ile denizden 10 bin varil petrol topladılar

Meksika Körfezi'ne yerleştirilen "huni" sayesinde günde yaklaşık 10 bin varil petrol toplandı.

'Huni' ile denizden 10 bin varil petrol topladılar


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İngiliz petrol şirketi BP'nin Genel Müdürü Tony Hayward, Meksika Körfezi'nde büyük bir çevre kirliliğine yol açan deniz tabanındaki petrol sızıntısını engellemek için yerleştirilen "huni" sayesinde günde yaklaşık 10 bin varil petrol toplandığını belirtti. 

Hayward, BBC1'e yaptığı açıklamada, "Huni günde yaklaşık 10 bin varil (1.600.000 litre) petrol topluyor" dedi. Hayward, huninin petrolün tamamını toplama kapasitesine ilişkin bir soru üzerine, "gelecek hafta içinde kullanıma girecek diğer bir toplama sisteminin bulunduğunu, bu iki sistemle petrolün büyük bölümünü iyice toplamayı ümit ettiklerini" söyledi.

İki yeni yardım kuyusu Ağustos ortasında faaliyete geçmeden önce, ay sonuna kadar daha daimi bir toplama sisteminin yerleştirileceğini kaydeden Hayward, bu kaçağı durduracaklarını, bölgeyi temizleyeceklerini, çevreye verilen zararı telafi edeceklerini ve körfez kıyılarını bu kazanın öncesindeki durumuna getireceklerini belirtti.

Kuyuların üzerine, içinde kristal oluşmasını önlemek amacıyla dört supap bulunan bir huni sistemi yerleştiren BP, fışkıran petrolü durdurmak için bu sistemin ilk versiyonunu yerleştirdiğinde, içinde kristaller oluşmuş ve sistem çalışmaz olmuştu. Ham petrolün sızmaya devam ettiği bu supapların aşamalı olarak kapatılması hedefleniyor.

BP, kaçağı tamamen durdurmak amacıyla Ağustos ortasında faaliyete geçecek iki yeni yardım kuyusu inşa etmeyi amaçlıyor.
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 07:28
banner53
YORUM EKLE

banner39