banner39

Hürriyet ve Vatan'ın Ergenekon haberi asılsız çıktı

"Seyfi Oktay"ın soruşturması Zekeriya Öz'den alındı" haberi asılsız çıktı.

Arşiv 03.06.2010, 14:31 03.06.2010, 15:28
Hürriyet ve Vatan'ın Ergenekon haberi asılsız çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ergenekon soruşturması kapsamında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın gözaltına alınması ile ilgili talimattan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın haberinin olmadığı ve bu nedenle soruşturmanın Savcı Zekeriya Öz'den alındığı yönündeki haberleri doğru olmadığı belirtildi. Adalet Bakanlığı genelgesi gereği eski Adalet Bakanı Oktay'ın ifadesinin Başsavcı vekili Turan Çolakkadı tarafından alınacağı, soruşturmayı ise savcı Öz'ün yürüteceği kaydedildi.

Eski Adalet Bakanı sıfatı taşıması nedeniyle Seyfi Oktay'ın sorgulanması işleminin 2006 tarihli genelge gereği Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı tarafından yapılacağı belirtildi. Gözaltı işlemlerinde herhangi bir usulsüzlüğün yapılmadığı, soruşturma dosyasının savcıdan alınmasının da mümkün olmadığı belirtildi. 

Öte yandan, Oktay'ın gözaltına alınması kararına itiraz edildiği öğrenildi. Oktay'ın soruşturma dosyasının itirazın görüşülmesi için gözaltı kararı veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bulunduğu belirtildi. Mahkemenin kararının ardından dosyanın Çolakkadı'ya iletileceği öğrenildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?